Reklama

Wyruszamy w Rok Wiary

Razem z Kościołem powszechnym diecezja kielecka zainaugurowała 13 października Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. W bazylice katedralnej podczas uroczystej Eucharystii bp Kazimierz Ryczan podkreślił, że „Rok Wiary proklamuje, że brama wiary jest otwarta dla wszystkich, także dla chrześcijan, którzy wiarę wysłali na urlop i poddali się nurtowi sekularyzmu”. Wezwał wszystkich do odkrywania skarbu wiary poprzez lekturę Pisma Świętego, Katechizmu i Eucharystię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. intronizowano księgę Pisma Świętego i Katechizm Kościoła Katolickiego, które procesjonalnie wniesiono do ołtarza. Mszę św. koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Kazimierz Gurda w asyście kilkuset księży. W katedrze modliło się ponad dwa tysiące osób. Zgromadzili się przedstawiciele i delegacje parafii z terenu diecezji, klerycy WSD, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, młodzież z różnych parafii uczestnicząca w Diecezjalnym Dniu Młodzieży wraz z duszpasterzami.

W homilii bp Ryczan zaznaczył, że w obecnych czasach wiara i Kościół są zagrożone, nasilają się prześladowania ludzi wierzących w Chrystusa, a „wiek XX był najbardziej krwawym czasem prześladowań Kościoła, w którym poniosło śmierć kilkaset tysięcy chrześcijan. Spektakularne zwycięstwo szatana - zabójcy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Dziś zauważamy, że Bóg zniknął z pola widzenia, także ochrzczonych. Jego miejsce zajmują współczesne bożki” - powiedział. Panuje „kult władzy i demokracji, która uchwala prawa kompromitujące człowieka, rozgrzesza ludobójstwo w świetle prawa”, „kult erosa i bożka seksu wynoszonego na współczesne ołtarze, zboczenia seksualne są ważniejsze niż pomyślność narodu niż zdrowe wychowanie dzieci, młodzieży”. Równie niebezpieczny jest kult pieniądza - chleba za wszelką cenę - tłumaczył. Apelował o lekturę Pisma Świętego „Sięgnij do tej księgi. Czytaj raz drugi i dziesiąty. Za każdym razem odkryjesz coraz to piękniejszego Boga. Odnajdziesz tam swoje problemy, odpowiedzi na swoje pytania”. (...) Wejdź do wnętrza Ewangelii, tam zobaczysz Jezusa Boga.

Mówił o znaczeniu cywilizacji chrześcijańskiej w historii i rozwoju Europy i świata, wspominał wielkich świadków wiary w dziejach: św. Maksymiliana Marię Kolbego i bł. Jana Pawła II. „Ten Kościół opanował Europę i świat. Tu zrodziła się cywilizacja chrześcijańska. Tu miało obywatelstwo prawda i przebaczenie. Tu miłosierdzie chrześcijańskie założyło swój dom. Tu nauka i wiara wydały wspaniałe owoce. Tu zrodzili się świadkowie wiary. Możecie wszystkich pytać”- przekonywał Ksiądz Biskup. „Weźcie do ręki Katechizm Kościoła Katolickiego. Rozważajcie go, by stać się świadkiem wiary autentycznym. Nie zaniedbujcie Eucharystii. Bez Eucharystii nie ma Kościoła. Budujcie na skale, którą jest Chrystus. Nie zapominajcie, że On idzie z nami przez wieki. Z Kościołem idzie Matka Jezusa. Pamiętajcie, abyście w roku wiary wdrukowali w umysły i serca, że macie stanowić jedno z Jezusem i Kościołem - jedno biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i lud wierzący. Taka jedność musi zwyciężyć nawet parlament, który służy nowoczesnym bożkom. Z Ewangelią i Katechizmem wyruszajmy w Rok Wiary”.

W niedzielę 14 października w każdej parafii został odczytany list Biskupa Kieleckiego na rozpoczęcie Roku Wiary. Intronizowano Pismo Święte i katechizm Kościoła - jako księgi, które mają towarzyszyć wierzącym. Wierni odmówili także specjalną modlitwę na Rok Wiary.

20 października biskupi kieleccy udali się wraz z diecezjanami w pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa do Kalisza, gdzie zawierzyli Bogu Kościół kielecki na Rok Wiary i modlili się o owoce nowej ewangelizacji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: Afrykanie chcą, by Papież mówił im o Bogu

2026-03-31 19:32

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Papież Leon XIV

Afrykanie

mówił o Bogu

Vatican Media

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

Afrykanie nie oczekują od Papieża przemówień o ubóstwie i innych problemach. Chcą, by mówił im o Bogu, bo to Bóg jest rozwiązaniem wszystkich naszych problemów - uważa kard. Robert Sarah. Przyznaje, że bardzo się cieszy z najbliższej podróży apostolskiej Leona XIV do Afryki. „Będę miał zaszczyt mu towarzyszyć” - dodaje pochodzący z Gwinei kardynał.

Leon umocni nas w wierze
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie śp. ks. kan. Bogumiła Bylinki

2026-04-01 09:07

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Uroczystości pogrzebowe ks. B. Bylinki

Uroczystości pogrzebowe ks. B. Bylinki

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach pożegnano ks. kan. Bogumiła Bylinkę, proboszcza i mieszkańca Domu Księży Emerytów. Mszy świętej żałobnej przewodniczył kard. Konrad Krajewski.

We wstępie do liturgii metropolita łódzki zauważył, że przeżywany Wielki Tydzień - to tydzień wielkich tajemnic. Tajemnicy ustanowienia Eucharystii, narodzin kapłańskich. Tajemnicy wielkiego cierpienia, osamotnienia i porzucenia Jezusa, śmierć Jego i pogrzeb - na którym prawie nikogo nie było, oraz wielkiej tajemnicy zmartwychwstania. My o tym dzisiaj mówimy, a ksiądz Bogusław już o tym wie. On już wszystko wie! On wie, że Bóg jest Miłością, że Bóg jest Miłosierdziem. On wie, że Bóg nie męczy się naszymi grzechami!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję