Reklama

Kościół

Gratias Domine

[ TEMATY ]

Gratias Domine

Archiwum ks. Zbigniew Kucharski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W aspekcie m.in. powyższych pytań odbyło się 13.02. br. w formie on-line spotkanie Prezydium Duszpasterstwa Środowisk Laudato Si. „Budzenie świadomości i wrażliwości sumień w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, które powierzył nam Bóg Ojciec Stworzyciel jest bardzo ważne. Zaniedbania w tej przestrzeni wychodzą od człowieka i wracają negatywnie z powrotem do człowieka. Nie szanując praw natury w konsekwencji nie szanujemy samych siebie.” – mówił bp Tadeusz Lityński przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie ds. Społecznych przy KEP.

Diecezjalni Duszpasterze z Rzeszowa i Sosnowca podnieśli konieczność prowadzenia działań edukacyjnych w środowisku kościelnym m.in. przez organizowanie różnego rodzaju konferencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Komunikacja w zakresie ekologii, teologii stworzenia jest także potrzebna w samym środowisku osób duchownych, nie tylko świeckich.” – mówił ks. dr Antoni Skowroński.

O. Cordian i br. Mateusz wskazali na potrzebę pielęgnowania bogactwa duchowego św. Franciszka z Asyżu.

Ksiądz Marek Jasianek, będąc również zaangażowanym w harcerstwo podkreślał konieczność rozwinięcia współpracy ze środowiskami młodzieżowymi.

Również w czasie spotkania omówiono propozycje różnych inicjatyw duszpasterskich oraz ramowy kalendarz proponowanych działań na obecny rok.

W spotkaniu uczestniczyli oraz prezydium tworzą:

Reklama

Bp Tadeusz Lityński, ks. dr Antoni Skowroński – diec. ełcka, ks. dr Michał Borda – diec. sosnowiecka, ks. dr Krzysztof Wiczkiewicz – diec. rzeszowska, ks. Marek Jasianek – diec. kaliska, o. Cordian Szwarc – diec. warmińsko-mazurska, br. Mateusz Włosiński – diec. kielecka, ks. dr Zbigniew Kucharski. Podczas obrad ustalono kierunki działań na najbliższy czas oraz kalendarium.

Dyskusja była również poświęcona przygotowaniom ogólnopolskiego spotkania diecezjalnych duszpasterzy środowisk Laudato Si, które jest toworzone już przez 32 diecezje, a odbędzie się w kwietniu.

Ks. Zbigniew Kucharski - Sekretarz Zespołu Laudato Si przy Radzie ds. Społecznych przy KEP

2024-02-14 10:01

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona zasobów naszego morza

Podnosząc kwestię ochrony przyrody, najczęściej skupiamy się na zanieczyszczeniach powietrza, ochronie dobrostanu zwierząt leśnych czy leśnej flory, ale zapominamy o tym, jak ważna jest racjonalna gospodarka wodna. Szczególnie „mieszkańcy” Bałtyku nie mają łatwego czasu, a my musimy zatroszczyć się o to, by im pomóc.

Choć rybołówstwo, obok zbieractwa i łowiectwa, od zarania dziejów było jednym z podstawowych źródeł zapewnienia populacji ludzkiej pożywienia, a jeszcze do niedawna ryby i przetwory rybne uchodziły w Polsce za najtańsze i najpowszechniej dostępne towary konsumpcyjne, to ostatnie dwie dekady przyniosły spore zmiany w tym zakresie.
CZYTAJ DALEJ

Śpiew ku nadziei. Schola Cantantes Mariae pielgrzymuje do Rzymu

2025-11-21 17:59

[ TEMATY ]

muzyka

Watykan

Ewangelia

ks. Marek Weresa /@Vatican Media

Schola Gregoriańska Cantantes Mariae

Schola Gregoriańska Cantantes Mariae

Liturgia, piękno i nadzieja – to trzy słowa, które najczęściej padały w rozmowie z członkami Scholi Gregoriańskiej Cantantes Mariae. Zespół prowadzony przez s. Benignę Tkocz AM nie tylko śpiewa, ale niesie przesłanie wiary i pokoju – również podczas jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu.

Schola „Cantantes Mariae” działa przy Studium Organistowskim Archidiecezji Katowickiej i gromadzi osoby pasjonujące się śpiewem liturgicznym. Jej dyrygentka, s. Benigna Tkocz AM podkreśla, że ta działalność nie jest zwykłym hobby, lecz głębokim duchowym doświadczeniem. „Powiem za Benedyktem XVI: muzyka liturgiczna jest głoszeniem Ewangelii - mówi s. Benigna i dodaje - Dla wierzących to kerygmat. Dla wrażliwych na piękno może być drogą do Boga”.
CZYTAJ DALEJ

Ważna zmiana w Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego

Papież Leon XIV wydał Motu proprio, w którym reformuje zasady dotyczące przewodniczenia Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego. Dokument w formie listu apostolskiego wprowadza zmianę w podstawowej strukturze administrującej Watykanem - uchyla 1 punkt artykułu 8 poprzedniego Prawa Fundamentalnego Państwa Watykańskiego, który przewidywał, że stanowisko przewodniczącego Komisji może zajmować jedynie kardynał. Teraz mogą je obejmować także inne osoby.

Zgodnie z Motu proprio Papieża Leona XIV, opublikowanym 21 listopada, nie tylko kardynałowie, ale także „inni członkowie” mogą pełnić funkcję przewodniczącego Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, a więc także świeccy – mężczyźni i kobiety.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję