Reklama

Beatyfikacja Córek Bożej Miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Benedykt XVI 14 stycznia 2011 r. podpisał dekret kończący proces beatyfikacyjny pięciu sióstr męczennic z Pale, z czasów II wojny światowej. Siostry należały do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Męczeńską drogę sióstr przedstawialiśmy w 31. numerze „Niedzieli”, z datą 31 lipca 2011 r. Na stronie obok - więcej nt. ich sylwetek.
Pale to miejscowość położona 18 km na wschód od Sarajewa. W roku 1911 osiedliły się tam siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.
Rok 1941 w Jugosławii to był czas okupacji hitlerowskiej i czas wojny domowej, w której serbscy czetnicy mordowali ludność cywilną, katolików i muzułmanów. 11 grudnia 1941 r. czetniccy żołnierze napadli na klasztor w Pale, w którym znajdowały się wtedy cztery siostry: 76-letnia s. Berchmana Leidenix, Austriaczka, 56-letnia s. Krizina Bojanc, Słowenka, 34-letnia s. Antonija Fabjan, Słowenka, i 29-letnia s. Bernadeta Banja, Chorwatka. W tym samym czasie 49-letnia s. Jula Ivanišević, Chorwatka, przełożona wspólnoty, wracała z zakupów. Mogła ratować się ucieczką - wybrała śmierć męczeńską i dołączyła do swojej wspólnoty.
Siostry, otoczone serbskimi żołnierzami, zostały uprowadzone do Gorażde (63 km od Pale), a ich klasztor stanął w płomieniach. Przybyły tam 15 grudnia. Zamknięto je w wojskowych koszarach. Tymczasem czetnicy zjedli kolację i pijani wrócili do pomieszczenia, gdzie były zamknięte siostry. Najpierw nakłaniali je, by zrzuciły habity. Siostry stanowczo odmówiły. Nieustannie powtarzały, że ślubowały Bogu. Potem już tylko wzywały głośno ratunku i powtarzały słowa modlitwy: „Jezus, Maryja, Józef”.
Rozpoczęło się bicie każdej siostry. Gdy i to nie złamało oporu zakonnic, czetnicy postanowili dokonać na nich gwałtu. Wtedy s. Jula otworzyła okno i krzyknąwszy: „Siostry, za mną! Jezu, ratuj nas!”, skoczyła w dół. Za nią to samo uczyniły pozostałe siostry.
Rozwścieczeni żołnierze na oślep wbijali noże w ciała leżących sióstr. Martwe ciała przyciągnięto nad brzeg Driny, a po dwóch dniach czetnicki grabarz zepchnął je do rzeki.
Proces beatyfikacyjny sióstr na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 4 grudnia 1999 r., a w 2003 r. został przyjęty w Rzymie. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 24 września 2011 r. w Sarajewie.

Córki Bożej Miłości

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości założyła w Wiedniu 21 listopada 1868 r. służebnica Boża Franciszka Lechner. Siostry podjęły głównie pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.
Nie lękaj się Miłości, która Cię wzywa! Tę Miłość głosimy, pracując wśród dzieci i młodzieży w Polsce i na placówkach misyjnych w Boliwii, Ugandzie i na Ukrainie. Jeśli Boże spojrzenie miłości spoczęło także na Tobie, jeśli czujesz w sercu pragnienie, by czynić dobro, nieść radość, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba - nie lękaj się zaufać i podejmij wezwanie powołania. Chrystus jest przy Tobie! Czuwa nad Tobą Ojciec!
Dziewczęta pragnące pogłębić swoje życie wiary i życie modlitwy zapraszamy na dni skupienia: 5-16 października 2011 r., 3-4 grudnia 2011 r.
Kontakt: S. Justyna Lampa, ul. Pędzichów 16, 31-152 Kraków, tel. 503-557-948, barka.fdc@gmail.com.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/ Do Fatimy przybyło w ub.r. 6,5 mln pątników; w tym ponad 23 tys. Polaków

2026-02-07 08:01

[ TEMATY ]

Fatima

sanktuarium

pielgrzmi

Adobe Stock

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie przybyło w 2025 r. ponad 6,5 mln pielgrzymów, przekazała w piątek administracja jednego z najpopularniejszych na świecie miejsc kultu maryjnego.

Liczba ta jest zbliżona do rekordu, jaki zanotowano w 2023 r., kiedy w Portugalii organizowane były Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Wówczas w Fatimie łącznie w ciągu całego roku odnotowano 6,8 mln wiernych, poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego Patricia Duarte. Dodała, że w ostatnich kilku latach liczba pątników przekraczała 6 mln, co oznacza, że wróciła do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.
CZYTAJ DALEJ

Polski żołnierz uratowany w Afganistanie przez M.Ollisa: dla niego najważniejszy był drugi człowiek

2026-02-07 09:29

[ TEMATY ]

Afganistan

Karol Cierpica

archiwum Karola Cierpicy

Dla Michaela nie były ważne kamizelka i hełm, tylko drugi człowiek – powiedział PAP kpt. Karol Cierpica o amerykańskim żołnierzu Michaelu Ollisie, który w 2013 r. osłonił go podczas ataku w Afganistanie. Medal Honoru dla poległego sierżanta określił ważnym gestem docenienia i świadectwem dla innych.

Biały Dom zaaprobował pośmiertne przyznanie Medalu Honoru, najwyższego odznaczenia wojskowego USA, sierżantowi Michaelowi Ollisowi, który uratował w 2013 r. w Afganistanie polskiego kapitana Karola Cierpicę, zasłaniając go własnym ciałem. Żołnierze współdziałali przy obronie bazy podczas zamachu na nią w afgańskiej prowincji Ghazni.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zmarła mama bp. Adama Bałabucha

2026-02-07 10:49

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

+Wacława Bałabuch

+Wacława Bałabuch

Z nadzieją życia wiecznego, zaopatrzona świętymi sakramentami, w dniu 6 lutego 2026 roku zmarła śp. Wacława Bałabuch, mama bp. Adama Bałabucha, biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej.

Rodzinę, Księdza Biskupa oraz wszystkich bliskich Zmarłej otaczamy modlitwą i składamy wyrazy szczerego współczucia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję