Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolęda partyzancka "Jędrusiów" i Lwowska Pastorałka. Zaśpiewaliśmy je 5 stycznia na Wieczorze kolęd patriotycznych. Gorąco zachęcam. Śpiewajmy je - są piękne.
Ocalona od zapomnienia kolęda "Jędrusiów" napisana w 1944 r. przez Czesława Kałkusińskiego i Henryka Fajta, żołnierzy Armii Krajowej, twórców jednej z najpiękniejszych piosenek partyzanckich II wojny światowej - Jędrusiowej doli. Znalazłem ją w książce Jędrusiowa dola Zbigniewa Zielińskiego, żołnierza Armii Krajowej. Kolęda "Jędrusiów" została zaśpiewana na partyzanckiej Wigilii w 1944 r. w nadleśnictwie Gidle. Byli na niej obecni, wśród żołnierzy, kpt. "Warszyc" - Stanisław Sojczyński, dowódca KEDYWU, wkrótce twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, oraz por. "Andrzej", "Jędruś" - Florian Budniak, dowódca 2. Kompanii I Batalionu 74. Pułku AK. To właśnie od jego pseudonimu powstała piosenka Jędrusiowa dola. Kolędę "Jędrusiów" usłyszał komendant główny Armii Krajowej, gen. "Niedźwiadek" - Leopold Okulicki, który przybył 3 stycznia do leśniczówki "Zacisze" k. Radomska na spotkanie ze zrzuconymi do kraju 5 oficerami Brytyjskiej Misji Wojskowej "Freston". Tam, po raz ostatni, generał przeprowadził w lasach włoszczowskich i radomszczańskich inspekcję oddziałów partyzanckich. W Wieczór wigilijny 24 grudnia 1946 r. gen. Leopold Okulicki został zamordowany przez NKWD w podziemiach więzienia na Łubiance w Moskwie. 19 lutego 1947 r. z wyroku sądu komunistycznego w Łodzi został zamordowany dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego kpt. "Warszyc" - Stanisław Sojczyński. "Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem!" - to słowa "Warszyca" wypowiedziane podczas przesłuchania wobec szefa łódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa, Mieczysława Moczara.
W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 1586 r. w katedrze lwowskiej ogłoszony został przez arcybiskupa Jana Dymitra Bończę Sulikowskiego papieski dokument stwierdzający, że "Lwów, wystawiony na napady mahometan, wiarę apostolską niby gwiazdę poranną zachowuje i w nagrodę papież Sykstus V ze swego rodowego herbu do herbu wiernego miasta dodaje pagórki i ośmioramienną gwiazdę, które lew w łapie odtąd dzierżyć będzie". O tym fakcie przypomina Kazimierz Wesołowski w książce Piotra Pawliny Ta joj, ta Lwów... - Lwowskie opowieści Kazimierza Wesołowskiego. Z tej książki zaczerpnąłem Lwowską Pastorałkę napisaną niedawno przez Krystynę Angielską, poetkę żyjącą we Lwowie. Kazimierz Wesołowski - zamieszkały w Tarnowie lwowianin, kompozytor, dyrygent, dzięki któremu lwowska piosenka przeżywa drugą młodość.
Zapraszam serdecznie na XL Wieczór przy świecach wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem pieśni i piosenek. Tytuł Wieczoru:
Z trudu naszego i znoju Polska powstała, by żyć.... Spotkamy się w niedzielę 26 stycznia o godz. 17.00 w auli redakcji Niedzieli, ul. 3 Maja 12.

Uśnij, Dziecino

kolęda partyzancka "Jędrusiów" 1944 r.

Słowa: "Czechura" - Czesław Kałkusiński
Muzyka: "Garda" - Henryk Fajt

Uśnij, Dziecino maleńka,
Noc późna już.
U żłobka Twego uklękniem,
Zmruż oczka, zmruż.

Jędrusie usiędą wkoło,
Zanucą Ci pieśń wesołą -
Jędrusiowy śpiew,
Jędrusiowy śpiew.

Wesprzyj nas, słodka Dziecino,
Dodaj nam sił.
Daj przetrwać nieszczęść godziny,
Wojny złej dni.

Uchroń nas, Boża Dziecino,
Niech krew, co strugami płynie,
W krwawych zmagań czas
Znów zespoli nas.

Lwowska Pastorałka

Słowa: Krystyna Angielska
Muzyka: Igor Iwanow

W piękną noc grudniową
Rodzi się Bóg-Dziecię,
A nad Lwowem gwiazdka
Wigilijna świeci.

Lu-li-lu maleńki, skarbie nasz najdroższy,
Prześliczne Dzieciątko, Panie nasz najsłodszy.

Nie bój się, Dziecino,
Białej, mroźnej zimy,
Ciepłem naszych spojrzeń
Ciebie otulimy.

Lu-li-lu...

Ogrzejemy rączki
Twe pocałunkami,
Tęskną kołysankę
Cicho zaśpiewamy.

Lu-li-lu...

Dźwięki jej popłyną
Na Wysoki Zamek,
A Ty słodko uśniesz
Na kolanach Mamy.

Lu-li-lu...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV wzywa w Libanie do przezwyciężania podziałów, dialogu, budowania pokoju i sprawiedliwości

2025-12-02 10:29

[ TEMATY ]

sprawiedliwość

Leon XIV w Turcji i Libanie

budowanie pokoju

Vatican Media

Papież Leon XIV w Bejrucie

Papież Leon XIV w Bejrucie

Do przezwyciężania podziałów, otwierania się na dialog i budowania społeczeństwo pokoju i sprawiedliwości wezwał papież Libańczyków 2 grudnia podczas Mszy św. na Bejrut Waterfront.

Ojciec Święty zachęcił wiernych do postawy wdzięczności i uwielbienia, pomimo, że niekiedy bardziej jesteśmy skłonni do rezygnacji i narzekania niż do zachwytu serca i wdzięczności. Przypomniał, że kraj ten jest piękny i bogaty w historię i tradycję, lecz doświadcza także ubóstwa, kryzysu ekonomicznego, przemocy i napięć politycznych. Zauważył, że w takiej sytuacji łatwo zatracić nadzieję.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Wiara pod osłoną Chwały

2025-11-30 21:02

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Adobe Stock

• Iz 4, 2-6 • Ps 122 • Mt 8, 5-11
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego rodzina potrzebuje bliskości z naturą?

2025-12-02 14:48

[ TEMATY ]

rodzina

drewno

zdrowie psychiczne

bliskość z naturą

Canva.com/materiał sponsora

Rodzina w naturalnym środowisku

Rodzina w naturalnym środowisku

W świecie pełnym pośpiechu, ekranów i natłoku informacji coraz częściej zauważa się powrót do prostoty, ciszy i kontaktu z naturą. Rodziny szukają miejsc, w których mogą odpocząć od nadmiaru bodźców, wzmocnić wzajemne relacje i odzyskać równowagę. To nie przypadek, że coraz większą wartość przypisuje się bliskości lasu, drewna, ogrodu i codziennego obcowania z naturalnym otoczeniem. Psychologowie podkreślają, że kontakt z przyrodą ma realny wpływ na jakość życia rodzinnego, a wspólnie spędzony czas wśród natury wzmacnia więzi lepiej niż wiele formalnych działań wychowawczych.

Badania prowadzone w różnych krajach świata wykazują, że regularny kontakt z naturą zmniejsza poziom stresu, obniża napięcie mięśniowe i poprawia koncentrację. Przebywanie wśród drzew ma działanie terapeutyczne, bo środowisko naturalne działa na człowieka uspokajająco. U dzieci zmniejsza się pobudzenie, zanika rozdrażnienie, a zdolność skupienia wzrasta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję