Reklama

Zwieńczone dzieło

Po 26 latach, jakie minęły od czasu rozpoczęcia budowy, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej doczekał się konsekracji. Aktu tego dokonał 12 maja bp Tadeusz Rakoczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariuszowi w uroczystości towarzyszyły dzieci pierwszokomunijne, ich rodzice i krewni, przedstawiciele lokalnych władz i ośrodków edukacyjnych oraz księża z zaprzyjaźnionych parafii.
- Nie byłoby tej świątyni bez ofiarowanego przez was czasu, wysiłku i środków materialnych. To cieszy, że są w parafii dobrzy i hojni ludzie, którzy potrafią się zintegrować wokół ważnych społecznie i religijnie spraw - dziękował wiernym za trud włożony w budowę i przyozdobienie kościoła bp T. Rakoczy. Ordynariusz słowa uznania skierował także pod adresem ks. proboszcza Marka Nieciąga. - Jestem mu wdzięczny za koordynowanie tych wszystkich wysiłków, za szukanie fachowców i dobrodziejów. Dziękuję mu za to, że nie ograniczył się do budowania świątyni materialnej, ale stara się ze wszystkich sił o rozwój życia religijnego wiernych mieszkańców Świnnej - zaznaczył Biskup.
Potwierdzeniem słów Ordynariusza były przeżyte niedawno przez parafian pięciodniowe rekolekcje, które poprowadził sercanin ks. Władysław Naworol. W czasie ich trwania odbyły się nauki stanowe i błogosławieństwo rodzin - a wszystko po to, aby należycie przygotować się do uroczystej konsekracji.
Początek duszpasterstwu w Świnnej, jak wspomniał Biskup Ordynariusz, daje kapliczka, w której króluje obraz MB Nieustającej Pomocy. To tutaj były odprawiane nabożeństwa majowe i różańcowe. To w niej uczono religii, świecono wielkanocne pokarmy, odprawiano nabożeństwa dla chorych oraz Msze św. Przełomem w dziejach miejscowej wspólnoty okazał się być 6 grudnia 1981 r. Wtedy to zapadła decyzja o budowie sali katechetycznej. Teren pod budowę projektowanego budynku ofiarowała Anna Bogacz. Stan wojenny spowolnił planowaną inwestycję, ale jej nie zatrzymał. W 1985 r., po długich trudach i staraniach uzyskano wreszcie ostateczne decyzje od władz na budowę kościoła i salek katechetycznych. I w tym samym roku ks. Zdzisław Dzidek poświęcił plac budowy. 24 czerwca 1985 r. kard. Franciszek Macharski skierował do Świnnej ks. Mariana Bochenka, wikariusza parafii Żywiec-Sporysz, do prowadzenia duszpasterstwa i budowy kościoła z zapleczem katechetycznym. Jego posługa trwała do 9 stycznia 1999 r. Swego duszpasterza parafianie pochowali na miejscowym cmentarzu i otoczyli wdzięczną pamięcią i modlitwą.
Kolejną ważną datą w dziejach parafii był 28 maja 1986 r. Przybył tutaj wtedy ks. kard. F. Macharski i wmurował kamień węgielny poświęcony w Krakowie przez Jana Pawła II (22 czerwca 1983 r.). 1 sierpnia 1987 r. Metropolita krakowski ustanowił w Świnnej parafię. Poświęcenie plebani obyło się 13 czerwca 1988 r., natomiast poświęcenie salek - 14 października następnego roku.
Wznoszony na przełomie wieków kościół w Świnnej przeszedł niedawno gruntowną metamorfozę. Został ocieplony i odmalowany. Nowe kolory pojawiły się tak w środku, jak i na elewacji. Do wnętrza świątyni światło słoneczne wpada przez zamontowane ostatnio witraże (na jednym z nich widnieje postać Jana Pawła II). Przestrzeń kościoła przyozdabiają też zamontowane w tym roku, ręcznie wyrzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej i figury św. Józefa i św. Floriana.
- Dzisiaj przez tę konsekrację spełnia się pragnienie ks. Mariana Bochenka, pierwszego budowniczego tej świątyni i jego następcy ks. Marka, i was wszystkich. Oto jest dzień, który dał nam Pan! - podsumował to radosne wydarzenie bp T. Rakoczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

2026-01-19 21:40

Materiał prasowy

Z informacji, które zostały udzielone naszej redakcji w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" odnośnie do ks. Teodora Sawielewicza, twórcy „Teobańkologii”, przypominamy, że Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oświadczenie, w którym poinformowano o powołaniu specjalnej komisji.

Jak przekazała Archidiecezja Wrocławska w komunikacie z 16 grudnia 2025 roku, decyzja o utworzeniu Komisji ds. zbadania funkcjonowania fundacji Teobańkologia została podjęta przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego w związku z rozwojem działalności fundacji oraz szeroką skalą jej inicjatyw duszpasterskich i medialnych. Celem komisji jest zbadanie działalności fundacji, zapewnienie jej przejrzystości oraz pogłębienie współpracy pomiędzy fundacją a Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o rozejmie olimpijskim – ożywienie nadziei na pokój

2026-02-01 14:45

[ TEMATY ]

pokój

Papież Leon XIV

rozejm olimpijski

ożywienie nadziei

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański, Papież przypomniał, że w piątek rozpoczną się w Mediolanie-Cortinie Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a następnie Igrzyska Paralimpijskie. „Te wielkie wydarzenia sportowe stanowią mocne przesłanie braterstwa i ożywiają nadzieję na świat żyjący w pokoju. Taki jest również sens «rozejmu olimpijskiego»” – starożytnego zwyczaju towarzyszącego przebiegowi Igrzysk” - wskazał Ojciec Święty.

Podziel się cytatem – dodał Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium bazą dla ratowników usuwających skutki orkanu Kristin

2026-02-01 13:45

[ TEMATY ]

Fatima

sanktuarium

azą dla ratowników

orkan Kristin

PAP

Skutki orkanu Kristin

Skutki orkanu Kristin

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, na środkowym zachodzie Portugalii, stało się bazą dla kilkuset ratowników walczących ze skutkami orkanu Kristin, jaki nawiedził od środy do piątku Portugalię. Kataklizm doprowadził w sumie do ośmiu zgonów oraz zranienia ponad 400 osób, w większości mieszkańców diecezji Leiria-Fatima.

Władze sanktuarium przekazały, że od piątku na terenie tego miejsca kultu maryjnego stacjonuje ponad 100 strażaków z ekip usuwających skutki żywiołu, który doprowadził do największych zniszczeń w dystryktach Leira i Coimbra. Zamieszkali oni na terenie ośrodka przeznaczonego do przyjmowania pielgrzymów. Na terenie portugalskiego sanktuarium zorganizowano też zbiórki żywności, środków higieny oraz odzieży dla osób poszkodowanych przez orkan Kristin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję