Reklama

Festiwal młodych

Niedziela toruńska 18/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Toruń w dniach 8-9 kwietnia stał się miejscem spotkania młodzieży z różnych zakątków diecezji toruńskiej w ramach Diecezjalnych Dni Młodzieży. Ich idea nawiązuje do inicjatywy Jana Pawła II, z którego pragnienia zrodziły się Światowe Dni Młodzieży. Ojciec Święty akcentował potrzebę, by młodzi, jednocząc swoje serca, dzieląc się doświadczeniem wiary, umacniali się wzajemnie przez dar spotkania, modlitwy, formacji wewnętrznej i radości wspólnego kroczenia za Jezusem Chrystusem. Stąd do stolicy diecezji przybyli młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami, katechetami i opiekunami, by podkreślić swoje przywiązanie do Chrystusa, Kościoła i dać wyraz jedności dążeń.
Tegoroczne Dni organizowane pod patronatem bp. Andrzeja Suskiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego zgromadziły kilkuset uczestników z Torunia, Brodnicy, Lubawy, Prątnicy, Lidzbarka Welskiego, Łasina, Grudziądza, Unisławia, Ostromecka, Chełmna, Działdowa i innych miejscowości.
Otwarciem Dni była wspólna modlitwa w duchu Taizé animowana w kościele św. Jakuba przez wspólnotę „Słowo Życia” z Grębocina. Adoracja Krzyża, medytacja nad Słowem Bożym oraz oprawa wokalno-muzyczna pozwoliły na wejście w tajemnicę obecności Boga i misterium męki Chrystusa. Atmosfera modlitwy pozwoliła na objęcie wszystkich intencji ludzi młodych, którzy następnego dnia docierali do Torunia.
W sobotę rano przybyli zawiązali wspólnotę. Modlitwę prowadziła „Wspólnota św. Ojca Pio”. Zapanował duch jedności i radości, który połączył młode serca, otwierając je zarazem na to, co Jezus przygotował w trakcie ogólnodiecezjalnego spotkania.
W „Baju Pomorskim” uczestnicy obejrzeli spektakl „Dwa sztandary” oparty na życiu i medytacji św. Ignacego Loyoli. Tematyka przedstawienia - przygotowanego przez Duszpasterstwo Akademickie Ojców Jezuitów, kleryków WSD w Toruniu i młodzież - akcentowała duchową walkę człowieka o swoje osobiste zbawienie. Dramat człowieka atakowanego przez demoniczne zło i nadzieję, którą przynosi nam Chrystus. Kontynuacją tego rozważania było świadectwo Leszka Dokowicza. Ten polski dokumentalista, reżyser i scenarzysta, twórca i współtwórca filmów: „Egzorcyzmy Anneliese Michel”, „Duch”, „Boskie Oblicze”, podzielił się swoim doświadczeniem działania złego ducha, gdy współtworzył niemiecką scenę techno. Dawał mocne świadectwo o przenikaniu sceny muzycznej przez grupy satanistyczne i okultystyczne propagujące antychrześcijańskie treści, symbolikę cywilizacji zła i śmierci. Mówił o swoim nawróceniu, przemianie życia, mocy działania Chrystusa, którego odkrył jako Tego, który żyje, wyzwala i przynosi nadzieję.
Po przerwie młodzież zgromadziła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba, by wziąć udział w warsztatach ewangelizacyjnych i dzielić się swoim przeżywaniem wiary w duchu radości. Poprowadzone przez wspólnoty „Posłanie” i „Pustynia Miast” spotkania pozwoliły na aktywne otwarcie się na inspiracje Ducha Świętego i Jego dary oraz umacniały poczucie wspólnoty. Centralnym momentem Dni była uroczysta Msza św. w toruńskiej katedrze, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Katedra - serce kościołów diecezji - stała się świątynią młodych. Przeżywanie Eucharystii wspomagał zespół muzyczny Duszpasterstwa Akademickiego Ojców Redemptorystów, a przedstawiciele wspólnoty „Góra Syjon” przygotowali liturgię. W homilii Ksiądz Biskup w nawiązaniu do duchowego dziedzictwa Jana Pawła II podkreślał wartość wyboru Jezusa Chrystusa i potrzebę pójścia drogą Jego Ewangelii, nawet pod prąd wobec nurtów tego świata. W imieniu zgromadzonej młodzieży podziękowania Księdzu Biskupowi za dar Eucharystii złożyli przedstawiciele KSM-u.
Po Mszy św. w radosnym korowodzie młodzież przeszła pod pomnik Jana Pawła II, gdzie modlitwę dziękczynną za dar jego pontyfikatu i pełne miłości towarzyszenie ludziom młodym poprowadził Franciszkański Ruch Apostolski. Finalnym punktem Dni był koncert zespołu „Bethel”, który w energetycznym, pełnym Bożych treści przekazie porwał młodzież. Uczestnicy rozjeżdżali się umocnieni Bożą łaską. Stąd już dzisiaj czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Pragniemy serdecznie podziękować kapłanom, którzy, nie szczędząc czasu, przybyli wraz z młodzieżą na Diecezjalne Dni Młodzieży. Dziękujemy instytucjom, które wsparły organizację Dni: Urzędowi Miejskiemu w Toruniu, służbom porządkowym: policji i Straży Miejskiej, parafii garnizonowej i wszystkim bezimiennym, którzy wspomagali przygotowanie tego wyjątkowego spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy ku bp. Andrzejowi Suskiemu i Michałowi Zaleskiemu za to, że objęli patronat nad tym przedsięwzięciem, nadając mu prestiżu i wyrażając szczególną troskę o dojrzałą formację młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję