Reklama

Temat tygodnia

O kapłanów wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Serca Pana Jezusa kończy się ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI Rok Kapłański. Kapłaństwo to wielka sprawa, pomyślana przez samego Chrystusa, który posyła Apostołów, by głosili światu Dobrą Nowinę. Dziś tysiące ludzi wypełniają to posłanie, jednak wciąż potrzeba nowych powołań, bo „żniwo jest wielkie” (por. Mt 9, 37). Są takie tereny, gdzie bardzo doskwiera ludziom nieobecność kapłanów. Jeżeli kościół jest zamknięty, jeżeli nie ma księdza, nie można przystąpić do spowiedzi, do Komunii św., nie ma kogo poprosić o pomoc duchową, która jest równie ważna - jeżeli nie ważniejsza! - jak ta materialna. Wiedzieli o tym okupanci, którzy nie pozwolili na obecność kapłanów, programowo pozbawiali społeczeństwo kapłanów, którzy tylu ich wymordowali. Wiedzieli to komuniści, dla których kapłani byli pierwszymi wrogami ideologicznymi i którzy robili wszystko, by zamknąć im usta. Naszym wielkim bohaterem jest ks. Jerzy Popiełuszko, ale pamiętajmy, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zginęło wielu kapłanów, bestialsko zamordowanych, a wcześniej szykanowanych i szantażowanych.
Bez kapłanów wielka praca duszpasterska jest praktycznie niewykonywalna. Ksiądz codziennie spełnia wszystkie podstawowe obowiązki: naucza moralności, głosi Ewangelię, uczy modlitwy, odniesienia do Pana Boga i, oczywiście, sprawuje Ofiarę Eucharystyczną, sakramenty święte, niesie ludziom nadzieję zbawienia. Bez jego pracy Ewangelia nie może być wprowadzana w życie. Zwykły ksiądz ma więc niesamowite zadanie otwierania ludzi na Boga i wsłuchiwania się w Jego głos w naszych duszach. Jest nauczycielem szczególnym, któremu przez sakrament święceń dane jest uczestniczenie w kapłaństwie samego Chrystusa. Każdy kapłan jest włączony w teologię posłania i na tym zasadza się dynamika Kościoła. Dynamika opierająca się z jednej strony na niesieniu Ewangelii, a z drugiej - na nieustannej pracy nad sobą, na wybijaniu się na świętość aż do granic Boga.
Kościół nie może się więc obejść bez kapłaństwa. Jeżeli mówimy o Kościele, to zawsze musi być w nim miejsce dla kapłana. W Roku Kapłańskim Ojciec Święty Benedykt XVI stawia nam jako wzór kapłana świętego proboszcza z francuskiego Ars - Jana Marię Vianneya, a program roku duszpasterskiego głosi, że jak Chrystus jest wierny Bogu i człowiekowi, tak kapłan winien być wierny Chrystusowi.
Włączajmy się w ten nurt zamyśleń nad kapłaństwem, bo jest to bardzo potrzebne, byśmy zarówno my, kapłani z jakimś już stażem, jak i młodzi prezbiterzy, wchodzący dopiero w pracę dla Kościoła, jak najlepiej wywiązywali się ze swego zadania, a wszyscy wierni swoim zainteresowaniem pracą kapłana inspirowali nas do nowych wysiłków, pełnego zapału i radości na miarę wielkiej sprawy, której służą.
Prośmy dziś za kapłanami przez wstawiennictwo Niepokalanej Dziewicy Maryi słowami Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis”: „Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa i Matko kapłanów, przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy, by oddać cześć Twemu macierzyństwu i wraz z Tobą kontemplować Kapłaństwo Twego Syna i Twoich synów, Święta Boża Rodzicielko”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka przekazuje kościół wspólnocie greckokatolickiej

2026-03-04 14:47

Karol Porwich/Niedziela

Decyzją arcybiskupa metropolity katowickiego Andrzeja Przybylskiego Kościół pw. Świętych Cyryla i Metodego w Katowicach-Załęskiej Hałdzie będzie służył wiernym wspólnoty greckokatolickiej.

Decyzja abp. Andrzeja Przybylskiego jest odpowiedzią na prośbę Biskupa Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego. Zyskała ona pozytywną opinię Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej oraz aprobatę Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
CZYTAJ DALEJ

Medal dla prezydenta RP Karola Nawrockiego

2026-03-04 17:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Prezydent Karol Nawrocki

Mikołaj Bujak/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki otrzymał medal „Wierność Prawdzie” wręczony przez przedstawicieli Fundacji im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”: Józefa Popiełuszkę, Marka Popiełuszkę i Bogdana Romaniuka. Uroczystość odbyła się podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.

W spotkaniu uczestniczyli także Minister Kancelarii Prezydenta Adam Andruszkiewicz i ks. Jarosław Wąsowicz, kapelan Prezydenta RP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję