Reklama

"Słudzy, którzy czerpią wodę"

Niedziela łomżyńska 45/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łomża, ulica Sienkiewicza, 13 października, godz. 5.00 rano. Cisza nad miastem... Latarnie uliczne próbują mdłym światłem przebić lepką zasłonę mgły, która swoim woalem chce na siłę udowodnić, że noc jest jeszcze we władaniu snu. Na ulicy pojawiają się ubrane na czarno postacie, które nerwowo krążąc, wyraźnie czekają na kogoś. Niespodziewanie od strony ulicy Polowej pojawia się idący szybkim, zdecydowanym krokiem niski mężczyzna...

Niestety, nie jest to początek powieści kryminalnej, choć myślę, że w tamtym momencie Łomża miała coś z niezwykłej atmosfery sherlockowskiego Londynu. W takiej scenografii rozpoczęła się moja oraz moich trzech kolegów - diakonów dwudniowa pielgrzymka na Jasną Górę, która w dniach 13-14 października mieliśmy okazję odbyć wraz z pracownikami przedsiębiorstw komunalnych z Łomży i okolicy.

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Energetyki Cieplnej, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska odbywała się w tym roku pod hasłem: "Nie lękajcie się być świętymi´, które zostało wyjęte z przemówienia Ojca Świętego Jana Pawła II, jakie wygłosił 16 czerwca 1999 r. w Siedlcach. Było to spotkanie szczególne, gdyż jego organizatorami były w tym roku łomżyńskie firmy komunalne wspierane przez duszpasterza środowiska "komunalników", ks. prał. Ryszarda Napiórkowskiego. Uroczystym obchodom jasnogórskim, w które całym sercem zaangażował się ks. prał. Jan Sołowianiuk, wikariusz biskupi, przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Obecny był także proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego z Łomży - ks. Andrzej Godlewski, a wraz z nim grupa młodzieży pod opieką ks. Przemysława Artemiuka. Tak liczna delegacja tej łomżyńskiej parafii spowodowana była niecodziennym prezentem, jaki "komunalnicy" postanowili jej ofiarować. O tym jednak trochę później.

Oficjalne przyjęcie pielgrzymów miało miejsce w auli im. Jana Pawła II w sobotę, 13 października, o godz. 13.30. Po słowach powitania ks. prał. Jan Sołowianiuk wygłosił prelekcję do licznie zebranych pracowników przedsiębiorstw komunalnych. W auli została zaprezentowana profesjonalnie przygotowana wystawa fotograficzna przybliżająca miasto Łomżę, a w szczególny sposób przejawy działalności firm gospodarki komunalnej na jej terenie. Również elementy wystroju podkreślały charakter pracy pielgrzymów: fragmenty udekorowanych rur w postaci wazonów czy artystycznie przybrany wielki zawór (może w języku specjalistów ma to jakąś fachową nazwę) nadawały szczególnego kolorytu naszemu spotkaniu. Odbywało się ono w bardzo miłej, niemal rodzinnej atmosferze, co dodatkowo przypieczętował gorąco oklaskiwany wspaniały występ ludowego zespołu kurpiowskiego z Łysych.

W centrum sobotnich uroczystości znalazła się Eucharystia sprawowana o godz. 18.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu przez Księdza Infułata z Krakowa, który także przybył z pielgrzymką pracowników ze swojego miasta. Słowo Boże wygłosił łomżyński Wikariusz Biskupi. Zaraz po Mszy św. "komunalnicy" wraz ze swoimi duszpasterzami wyruszyli na Drogę Krzyżową, która wiodła po wałach Klasztoru i zakończyła się Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. To nabożeństwo poprowadził już bp Stanisław Stefanek, który z racji, że Łomża była głównym organizatorem tegorocznej pielgrzymki, przybył, aby przewodniczyć centralnym obchodom mającym miejsce w dniu następnym - w niedzielę 14 października.

O godz. 9.00 w niedzielę sprzed katedry częstochowskiej licznie zebrani uczestnicy pielgrzymki ze swoimi sztandarami wyruszyli w marszu Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Przy pomniku Kardynała Wyszyńskiego kondukt został uroczyście powitany przez bp. Stanisława Stefanka, a następnie wszyscy udali się do Bazyliki Jasnogórskiej. Tu o godz. 11.00 Biskup łomżyński przewodniczył Eucharystii zamykającej obchody XI pielgrzymki "komunalników". Nie zabrakło w tym miejscu Prezydenta Łomży, który towarzyszył swoim "mieszczanom". W czasie Mszy św. zostały poświęcone dwa sztandary. Ksiądz Biskup pobłogosławił także dzwon o imieniu "Stefan", ufundowany przez środowisko pracowników komunalnych, który został ofiarowany przez ręce proboszcza ks. Andrzeja Godlewskiego wspólnocie parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Na zakończenie uroczystości odczytano treść telegramu, jaki skierowali uczestnicy pielgrzymki do Ojca Świętego Jana Pawła II, a następnie wszyscy raz jeszcze "zameldowali się" przed obrazem Pani Jasnogórskiej, gdzie dokonano aktu zawierzenia całego środowiska pracowniczego Matce Bożej.

Wielokrotnie w czasie przemówień i modlitw podkreślane było szczególne powołanie ludzi pracujących w firmach wodociągowych, kanalizacyjnych, energetyki cieplnej, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej do służby na rzecz drugiego człowieka. Nawet źródło słowa " komunalnik", jak sami siebie nazywali uczestnicy pielgrzymki, wskazuje na ścisłą łączność ze wspólnotą, komunią. W ich przypadku jest to ofiarna praca dla wspólnot mieszkańców poszczególnych miast. Utkwił mi w pamięci obraz, jaki nakreślił Biskup Stanisław, gdy mówił o obrazku Matki Bożej złożonym przy huczących pompach czy Różańcu nieraz odmawianym w czasie nocnych dyżurów. Ta przestrzeń służby, bardzo niedocenianej przez ogół społeczeństwa, jest dla "komunalników" drogą ich uświęcenia, do czego nawiązywało hasło tegorocznej pielgrzymki. Dzięki wspaniałej atmosferze i świadectwu wiary spotkanych ludzi wiem, że wróciłem do Łomży nie tylko ubogacony duchowo, ale także z radosną świadomością, że nad zaspokojeniem naszych elementarnych potrzeb życiowych czuwają ludzie nie wstydzący się oddawać hołdu Maryi. To przecież Jej prośba sprawiła, że na weselu w Kanie zwykła woda stała się szlachetnym winem. Czy jednak stałby się cud, gdyby słudzy, którzy nosili wodę, nie zaufali poleceniu Chrystusa i nie napełnili stągwi wodą? Niech zawierzenie Maryi i Jej Synowi staje się dla "komunalników" drogą ich świętości.

PS: Szczególnie dziękuję pracownikom MPGKiM w Łomży na czele z panem Dyrektorem za ich wspaniałe świadectwo i radosną atmosferę w czasie długiej pielgrzymiej podróży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Wielki Post można zacząć nie od wyrzeczenia, lecz od pytania o pragnienie. Jezus nie pyta, czego się boisz ani czego ci brakuje. Pyta, czego szukasz! Pod powierzchnią codziennych spraw kryją się głębsze tęsknoty. To one prowadzą cię przez życie – albo w stronę Boga, albo w stronę pozorów.
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Wizerunek pierwszej damy bezprawnie wykorzystany przez aborcjonistki

2026-02-19 21:20

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

zrzut ekranu

Aborcjonistki z „Aborcyjnego Dream Teamu” bezprawnie wykorzystały wizerunek pierwszej damy Marty Nawrockiej, promując przekazywanie 1,5 proc. podatku na swoją działalność. Słowa prezydentowej wykorzystują do promowania aborcji.

Pierwsza dama Marta Nawrocka w ostatnim wywiadzie w TVN24 zadeklarowała, że jest za życiem i przeciwko aborcji.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: sąd skazał komika, który fałszywie zarzucał kapłanowi nadużycia seksualne

2026-02-19 21:09

[ TEMATY ]

Brazylia

ks. Paweł Kłys

Sąd w stanie São Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, skazał znanego komika Cassiusa Ogro, który zarzucił księdzu Júlio Lancellottiemu nadużycia seksualne. W grudniu 2022 roku brazylijski artysta opublikował w jednej z sieci społecznościowej film sugerujący, że kapłan dopuszcza się nadużyć seksualnych wobec młodych chłopców.

Rzekomo żartobliwy materiał Cassius Ogro (właściwie Cassius Matheus dos Santos Soares) opublikował krótko po tym, jak ksiądz Júlio Lancellotti skrytykował rozrzutność piłkarskiej federacji Brazylii, która wydała duże środki na zakwaterowanie i luksusowe wyżywienie swoich piłkarzy podczas rozgrywanych w Katarze piłkarskich mistrzostw świata. Satyryk broniąc wystawnego życia futbolistów podczas mundialu w żartobliwym komentarzu oskarżył kapłana, popularnego w São Paulo w związku z rozwijaniem licznych dzieł dobroczynnych, o przestępstwa seksualne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję