Co mają ze sobą wspólnego wspólnego: święci Cyryl i Metody, trzy słupki oraz nazwa Trzycatek? Cyryl i Metody to apostołowie Słowian, patroni Europy; trzy słupki stoją w miejscu, gdzie schodzą się granice trzech państw: Słowacji, Czech i Polski. Jeden z tych słupków znajduje się na terenie parafii Trzycatek.
Pierwszy wpis kroniki parafialnej pod datą 1września 1983 r. podaje: „Ks. Borys Kroczek otrzymał dekret do parafii pw. Świętych. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce z obowiązkiem szczególniejszej troski duszpasterskiej nad wiernymi zamieszkującymi Trzycatek (...). Celem tego działania jest duszpasterskie usamodzielnienie Trzycatka aż do utworzenia parafii włącznie”.
10 lat później parafianie zapragnęli rozbudować drewniany kościółek. Duraje, Klimasy, Korbasy, Łupienie, Małyjurki, Polana, Szkwarany, Waszuty, Wawrzacze, Zagroń - wszystkie te przysiółki z wielkim zaangażowaniem podjęły inicjatywę budowy murowanej świątyni.
„Parafianie, a jest wszystkich 685, bardzo się mobilizowali - mówi ks. prob. Borys Kroczek - sami załatwiali formalności, szukali pomocy materialnej w innych parafiach, prowadzili budowę”. W Niedzielę Palmową 1996 r. zaczęto odprawiać Msze św. i nabożeństwa w nowym kościele. „A nasze związki z Czechami? - kontynuuje ks. Kroczek-Przede wszystkim łączy nas patronka parafii w Trzycatku: Matka Boża Frydecka. Niewielką figurkę, jak przekazują najstarsi, przyniesiono kiedyś z Frydka. Znajdowała się ona w małej kapliczce. Po wojnie, gdy ustalano nową sieć dróg kapliczkę usunięto i wybudowano większą, drewnianą. Dziś figurka razem z niewielką dekoracją z poprzedniej świątyni znajduje się w prezbiterium kościoła. Poza tym - wspólna modlitwa. Czesi mają parafię w Hrcawie. W 1999 r. zorganizowaliśmy razem z tamtejszymi duszpasterzami procesję Bożego Ciała. Wyruszyliśmy z naszego kościoła i przeszliśmy na stronę czeską. Ważną dla czeskich sąsiadów uroczystością, jest święto ku czci Cyryla i Metodego obchodzone w lipcu. Tam wspomina się Apostołów Słowian bardziej uroczyście. W Hrcawie stoi kościółek pod Ich wezwaniem i właśnie wtedy jest tam odpust parafialny. Jedną Mszę św odprawia się po polsku. Na ten odpust idzie spora część parafian z Trzycatka. My z kolei zapraszamy Czechów na odpust Wniebowzięcia”.
Z wambierzyckiego wzgórza schodzimy do tętniącego życiem Wrocławia. Nasze kroki kierujemy do monumentalnej, neoromańskiej bazyliki św. Karola Boromeusza, powierzonej opiece Ojców Franciszkanów Konwentualnych. To tutaj, pośród wielkomiejskiego zgiełku, odnajdujemy duchową oazę – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, które od lat jest miejscem szczególnego zawierzenia spraw rodzinnych.
Historia tego miejsca jest niezwykła i nierozerwalnie złączona z powojenną odbudową Wrocławia. Kiedy franciszkanie przejęli zniszczoną świątynię, pierwsze prace rozpoczęli od kaplicy bocznej, którą wyremontowali na wzór asyskiej Porcjunkuli. To właśnie tam w 1963 roku intronizowano cudowny obraz Matki Bożej, sprowadzony z Krakowa i zwany pierwotnie „Radosną”. Z czasem, ze względu na liczne łaski otrzymywane przez wiernych, zaczęto Ją nazywać Panią Łaskawą. Dziś wizerunek ten, ukoronowany koronami papieskimi w 1994 roku, jest sercem parafii i całej archidiecezji.
W kosmosie pojawiły się kolejne nazwy asteroid związane z Polską. Jedna dotyczy księdza żyjącego w XVI/XVII wieku, a druga - współczesnych popularyzatorów mineralogii i meteorytyki. Nazwy ogłosiła oficjalnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).
W majowych wydaniach biuletynu WGSBN pojawiły się dwie nazwy planetoid związanych z naszym krajem. To w tym biuletynie specjalna grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) publikuje oficjalne nazwy dla planetoid.
„Wzywam wszystkich, którzy są powołani do przygotowywania celebracji Bożych misteriów, zwłaszcza kapłanów pełniących posługę przewodniczenia liturgii, aby zawsze zachowywali szacunek dla tekstów i norm liturgicznych” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Omawiając soborową konstytucję o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium papież mówił dziś o reformie liturgii - tradycji i rozwoju.
Leon XIV przypomniał, iż Pius XII w encyklice Mediator Dei stwierdził, że Kościół jako żywa wspólnota rozwija się i dostosowuje do zmieniających się okoliczności, zachowując nienaruszoną czystość wiary. W tym duchu Sobór Watykański II podjął dzieło odnowy liturgii, aby pogłębiać życie chrześcijańskie, lepiej odpowiadać na potrzeby współczesności oraz umacniać jedność Kościoła.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.