Reklama

Jubileusz „Cekironu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5. rocznicę swojej działalności obchodziło ostatnio uroczyście Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „CEKIRON” we Wrocławiu. Wprawdzie jest ono prowadzone przez Diakonię Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (odpowiednik katolickiej Caritas), to jednak sporą grupę spośród prawie 400 uczniów szkoły stanowią młodzi katolicy. Nic więc dziwnego, że placówkę tę często odwiedza m.in. kard. Henryk Gulbinowicz.
W jubileuszowych uroczystościach obok Księdza Kardynała, hierarchów ewangelickich, uczestniczyli również m.in. proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski ks. Mieczysław Hałaszko (szkoła działa na terenie tej oblackiej wspólnoty parafialnej) oraz proboszcz wrocławskiej katedry prawosławnej ks. Aleksander Konachowicz. Dokonali oni w obecności przedstawicieli władz miejskich, dyplomatów, parlamentarzystów uroczystego ekumenicznego poświęcenia szkolnej kaplicy.
W rozmowie z „Niedzielą” ks. proboszcz Mieczysław Hałaszko wysoko ocenił dotychczasową współpracę z tą placówką. „Od samego początku - powiedział - nasz kapłan i katechetka nie tylko uczą religii, ale angażują się i sami inicjują różne szkolne przedsięwzięcia. W pierwsze piątki miesiąca tutejsi uczniowie przychodzą gremialnie do kościoła, biorą także licznie udział w parafialnych rekolekcjach”. Ks. Hałaszko zapowiada, że w nowej, czynnej cały czas kaplicy szkolnej celebrowane będą Msze św. i nabożeństwa.
„Cekiron” został powołany 4 maja 1999 r. w celu kształcenia, rehabilitacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych. W skład Centrum wchodzą: Specjalny Niepubliczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z internatem, Liceum Ogólnokształcące, Ekonomiczne i Medyczne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Gimnazjum Integracyjne. Od 2001r. placówka prowadzi także płatną Polsko-Niemiecką Szkołę Podstawową i Dom Pomocy Społecznej „Samarytanin”. W ramach Centrum istnieje również Stacja Diakonijna Diecezji (odpowiednik caritasowskiej stacji opieki) z wypożyczalnią sprzętu, gabinetem zabiegowym, świadcząca usługi pielęgniarskie i pielęgnacyjne, także w domu chorego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posty celebrytów niewiele mają wspólnego z postem chrześcijańskim, czyli rzecz o fałszywych intencjach

2026-02-17 08:16

Niedziela Ogólnopolska 8/2026, str. 14-15

[ TEMATY ]

Wielki Post

pexels.com

Dlaczego posty celebrytów niewiele mają wspólnego z postem chrześcijańskim – czyli o tym, jak ważny jest motyw, dla którego katolik podejmuje post.

Co robimy, kiedy jest post?” – zapytała kiedyś katechetka dzieci w szkole. I uzyskała błyskawiczną odpowiedź: „Czytamy uważnie i dajemy lajka!”. Młodsi, czytając to, pewnie się roześmieją. Starsi zapytają, o co chodzi. Ja też kilka lat temu nie wiedziałem, co robi post w internecie. Wyjaśnię więc moim rówieśnikom (między boomerami i wczesnym pokoleniem X) i nieco jeszcze wcześniej urodzonym, że „post” to po prostu krótki tekst zamieszczony w internecie w mediach społecznościowych, a „lajk” to kliknięta ikonka oznaczająca, że wpis nam się podobał.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Za kogo Mnie uważacie?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Bóg przychodzi zawsze dyskretnie, nie narzuca się. Pozostawia wolność wyboru. W kogo ja wierzę? Nie wystarczy znać opinie innych. Jezus chce twojej odpowiedzi. To pytanie dotyka serca wiary – relacji, nie teorii.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja radomska: rozpoczęto przygotowania do wymarszu największej pielgrzymki w Polsce!

2026-02-24 13:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej

Ruszyły przygotowania do 48. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Dyskutowano o tym w trakcie spotkania, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Ks. Damian Janiszewski został mianowany przez bpa Marka Solarczyka, kierownikiem V Kolumny Opoczyńskiej, która wchodzi w skład pielgrzymki diecezjalnej.

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor radomskiej pielgrzymki przypomniał, że duchowe przygotowania do wymarszu, rozpoczęły się 4 stycznia na Jasnej Górze, kiedy celebrowana była Msza święta z udziałem biskupa radomskiego. - To był czas dziękczynienia za ubiegłoroczny trud pątniczy, ale prośba, aby sierpniowe pielgrzymowanie przyniosło, jak najwięcej duchowych owoców. Dlatego na pierwsze spotkanie organizacyjne zaprosiliśmy kierowników poszczególnych grup, aby opracować plan przygotowań do kolejnej pielgrzymki - powiedział ks. Bochniak. Dotyczy to m.in. takich działań jak zapewnienie sanitariatów, służb medialnych, ekologicznych, czy porządkowych. Ustalono, że każda ze służb będzie miała swoje kolorowe kamizelki odblaskowe. Na przykład kwatermistrzowie będą mieli kamizelki w kolorze białym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję