Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odpust w Dębowcu

Zakończyły się wrześniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej z La Salette. Jej orędzie i saletyński charyzmat pojednania to „Poemat Bożego Miłosierdzia”.

Niedziela rzeszowska 42/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Dębowiec

Gabriela Dąbrowska

Głównej uroczystości odpustowej przewodniczył abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli

Głównej uroczystości odpustowej przewodniczył abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak nazwał postawę nawróconego serca abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli, który 21 września br. przewodniczył odpustowej Sumie w Dębowcu. Przypomniał, że głos Płaczącej Matki, gdy przemówiła do Maksymina i Melanii, „był czuły i brzmiał jak muzyka”. Piękna Pani na górze La Salette ukazała mękę swego Syna i Jego Miłość, a wzywając lud Boży do nawrócenia, pierwsza wypowiedziała ów „Poemat Bożego Miłosierdzia”.

Saletyński odpust w Dębowcu rozpoczęła pielgrzymka chorych w czwartek 18 września. Słowo otuchy skierował do jej uczestników bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Muzyczną oprawę zapewnił zespół ludowy „Łęczanie”. Wieczorem odbyła się radosna uroczystość w domu zakonnym – dwóch młodzieńców rozpoczęło nowicjat. Nazajutrz przybyli członkowie Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej wraz z dobrodziejami sanktuarium, by z nową gorliwością podjąć trud pokuty i świadectwa. Po kilku godzinach świątynię wypełnili młodzi, przeżywający formację przed bierzmowaniem. Kustosz ks. Marcin Sitek MS uczył ich przyjacielskiej relacji z Panem Jezusem. Na wieczorną Eucharystię przyszli pieszo z Cieklina rówieśnicy Maksymina i Melanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sobota 20 września była dniem wspólnoty środowiska Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Konferencję o dojrzałej duchowości wygłosił ks. dr Krzysztof Golas. Przybywający pielgrzymi włączyli się w koncert zespołu „Turbo Aniołów” i wieczór uwielbienia. Przed wigilijną Mszą św. dotarła piesza pielgrzymka z Kopytowej. Celebracji przewodniczył ks. Robert Głodowski MS, wikariusz prowincjalny Misjonarzy Saletynów.

W niedzielę od rana sanktuaryjny plac rozbrzmiewał modlitwą i śpiewami pątników. 15 grup przyszło pieszo. Z Rzeszowa i Kobylanki przybyły też pielgrzymki rowerowe. Regionalne kapele z Trzcinicy i Ołpin wprowadziły wraz z pocztami sztandarowymi 31 wieńców dożynkowych. Mogliśmy podziwiać wykonane ze zbóż i kwiatów monstrancje, korony, wizerunki Matki Bożej, replikę ołtarza kościoła w Osieku Jasielskim, symbole Roku Jubileuszowego oraz znak Polski walczącej o wiarę z krzyżem i różańcem. Dostojny celebrans z Angoli mówił o krzyżu, że „zawsze będzie znakiem i źródłem siły dla tych, co wybrali Chrystusa”. Przypomniał też ważne słowa św. Jana Pawła II: „Brońcie krzyża”.

Odpustowe świętowanie przedłużyło poniedziałkowe spotkanie Rodziny Radia Maryja. Zaprezentowaliśmy krótki spektakl pt: Pielgrzymi i prorocy nadziei. Mszy św. przewodniczył warszawski biskup pomocniczy Michał Janocha. W poetyckim zachwycie mówił o Najświętszej Matce pod krzyżem, przywołując słowa jednego z Ojców Kościoła: „Lepiej milczeć i być, niż mówić, a nie być”.

Choć dobiegł końca miesiąc Maryi Saletyńskiej, niech nadal w naszych sercach rozbrzmiewa poemat ku Jej czci i ku chwale Bożego Miłosierdzia.

2025-10-15 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez Dębowiec do trzeźwości

Niedziela rzeszowska 13/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Dębowiec

S. Iwona Józefiak

Pielgrzymka ruchów trzeźwościowych do Dębowca

Pielgrzymka ruchów trzeźwościowych do Dębowca

Trwa Wielki Post, zakończył się tydzień trzeźwości. Są jednak miejsca, gdzie modlitwa o nawrócenie i otrzeźwienie osób uwikłanych w alkoholizm trwa cały rok.

Takimi miejscami są sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu i sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.
CZYTAJ DALEJ

„Nie dla turystyki, a dla wiary”. Franciszek przyciąga do Asyżu

2026-03-14 10:39

[ TEMATY ]

Asyż

Adobe Stock

Setki tysięcy pielgrzymów z całego świata przybywają w tych dniach do Asyżu, aby oddać cześć św. Franciszkowi. W związku z 800. rocznicą jego przejścia do wieczności doczesne szczątki Biedaczyny z Asyżu wystawiono w dolnym kościele bazyliki. „To naprawdę piękny moment, czuje się, że św. Franciszek żyje i wzywa ludzi” – mówi mediom watykańskim o. Giulio Cesareo OFMConv, dyrektor Biura Komunikacji Sacro Convento w Asyżu.

Do Asyżu przybywają pielgrzymi z wielu krajów, często przeżywając jedyne w życiu spotkanie ze św. Franciszkiem. Jak podkreśla o. Cesareo, ich postawa pokazuje, że nie jest to zwykła wizyta turystyczna. „Ludzie nie przychodzą tu dla turystyki ani na wycieczkę, ale aby odpowiedzieć na pewne wezwanie”.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: ingres kard. Krajewskiego 28 marca

2026-03-14 12:54

Piotr Drzewiecki

Kard Krajewski Konrad

Kard Krajewski Konrad

Za dwa tygodnie - 28 marca kardynał Konrad Krajewski kanonicznie obejmie rządy archidiecezją łódzką i dokona ingresu do katedry pw. św. Stanisława Koski w sobotę 28 marca - poinformowano w Łodzi.

Oto komunikat Kurii Metropolitalnej Łódzkiej:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję