Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świadectwo wiary

To nie tylko religijna tradycja, ale głębokie duchowe przeżycie, które przypomina nam o obecności Boga w naszym codziennym życiu – podkreślił abp Wiesław Śmigiel podczas centralnych obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2025, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Adam Szewczyk

W uroczystości uczestniczyło kilka tysięcy wiernych

W uroczystości uczestniczyło kilka tysięcy wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące wiernych przeszło ulicami Szczecina w głównej procesji Bożego Ciała. Uroczystościom, które rozpoczęła Msza św. w bazylice Jana Chrzciciela, przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Procesja rozpoczęła się po Eucharystii – zgromadzeni wyruszyli z ul. Bogurodzicy przemierzając trasę wiodącą przez ulicę św. Wojciecha, Bramę Portową, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, aż do bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Uczestnicy procesji przystawali na modlitwę i wysłuchanie fragmentów Ewangelii przy ustawionych po drodze czterech ołtarzach.

Uroczystość Bożego Ciała to okazja do publicznego zamanifestowania swego przywiązania do Boga, wyznania wiary w Jezusa Chrystusa, który dla naszego odkupienia poniósł męczeńską śmierć na krzyżu i pokonując śmierć zmartwychwstał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem, ma podwójny charakter – mówi o znaczeniu święta ks. dr Krzysztof Łuszczek, rzecznik szczecińskiej kurii metropolitalnej. – Po pierwsze jest to nasze wyznanie wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Uroczystość wyrosła z pobożności eucharystycznej w wiekach średnich, przede wszystkich z adoracji Najświętszego Sakramentu. Pojawiły się także spory dogmatyczne wokół realnej obecności Chrystusa, które ostatecznie zakończył Sobór Laterański IV, ale wciąż kwitła ludowa pobożność eucharystyczna. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Bożego Ciała przez papieża Urbana IV były widzenia św. Julianny z Cornillon, zakonnicy z klasztoru niedaleko Liége. Drugi aspekt uroczystości, to nasze świadectwo wiary. Wyraża się ono w udziale w procesji, przygotowaniu ołtarzy, strojeniu okien, czy przygotowaniu specjalnych kwietnych dywanów, co jest zwyczajem w niektórych regionach Polski, ale również w wielu krajach Europy.

Na zakończenie uroczystości, przy szczecińskiej archikatedrze, abp Śmigiel udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i podziękował wszystkim uczestnikom za wspólne świadectwo wiary, za stworzenie wspólnoty skupionej na procesyjnej adoracji Najświętszego Ciała Pana Jezusa. – Wielkie Bóg zapłać za to, że razem przeszliśmy ulicami naszego miasta i po raz kolejny wyznaliśmy naszą wiarę w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii, ale też naszą wiarę i nadzieję, że uda nam się zabrać Pana Jezusa do naszej codzienności, do naszych spraw, aby pomógł nam rozwiązywać nasze trudności i umacniał nas w czynieniu dobra. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy uroczyście i radośnie mogli przejść ulicami naszego miasta. Szliśmy razem ucząc się wspólnoty, nie statycznej, ale takiej, która jest w drodze, a w drodze przekonaliśmy się, że każdy z nas ma swoje tempo, że nie wszyscy idą szybko, że niektórzy potrzebują pomocy. Taka jest wspólnota, taki jest również Kościół, gdzie jeden drugiego potrzebuje i wzajemnie nosimy swoje ciężary i trudności.

Główne obchody uroczystości Bożego Ciała w Szczecinie rozpoczęła i zakończyła Eucharystia. Tę wieńczącą w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła sprawował proboszcz parafii ks. prał. Dariusz Knapik.

2025-06-24 13:12

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokarm na wieczność

Niedziela rzeszowska 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Boże Ciało

Ks. Jakub Nagi

Procesja przeszła głównymi ulicami Rzeszowa

Procesja przeszła głównymi ulicami Rzeszowa

O Eucharystii, która jest chlebem ludzi wolnych, miłujących sprawiedliwość i pokarmem na wieczność, mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. na placu Farnym w Rzeszowie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Kilka tysięcy osób przeszło w procesji eucharystycznej ulicami śródmieścia.

O godz. 9 przed kościołem farnym rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp Kazimierz Górny, 34 księży, w tym 6 neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 27 maja.
CZYTAJ DALEJ

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Niedziela podlaska 3/2003

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

21 stycznia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Rzymskiej - dziewicy i męczennicy. Artyści przedstawiają ją z barankiem, gdyż łacińskie imię Agnes wywodzi się od łacińskiego wyrazu agnus - baranek.

Dzisiaj obchodzimy urodziny (dla nieba) dziewicy, trzeba więc mówić o dziewicach. (...) Urodziny dziewicy - naśladujmy niewinność; urodziny męczennicy - złóżmy ofiary. Niech z podziwem patrzą mężowie, a młodzi niech nie upadają na duchu. Niech się zdumiewają mężatki, a dziewice niech idą w ich ślady. (...) W dwunastym roku życia miała złożyć świadectwo krwi. (...) Ale jak wielka musiała być siła wiary, co nawet w takim wieku znalazła świadectwo...
CZYTAJ DALEJ

Obchodzą swój mały jubileusz i zapraszają na koncert

2026-01-22 09:25

[ TEMATY ]

sulechów

Soli Deo

Jubileuszowy koncert

Jakub Jaskuła

Zespół zaprasza na koncert 24 stycznia o godz. 19 do kościoła św. Stanisława Kostki w Sulechowie

Zespół zaprasza na koncert 24 stycznia o godz. 19 do kościoła św. Stanisława Kostki w Sulechowie

Zespół "Soli Deo" z Sulechowa w tym roku obchodzi swój mały jubileusz, a jednym z jego elementów jest koncert jubileuszowy pt.: „Jesteśmy piękni, Twoim pięknem, Panie”.

Zespół "Soli Deo", czyli „Jedynemu Bogu” powstał w styczniu 2021 r. przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie z inicjatywy ówczesnego wikariusza ks. Dariusza Korolika oraz przy olbrzymim wsparciu ówczesnego proboszcza ks. Józefa Tomiaka. Obecnie składa się z chóru liczącego 20 osób. W dużej mierze to mieszkańcy Sulechowa i okolic. Jego dyrygentem jest Jakub Jaskuła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję