Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kompas sumienia

Jan Paweł II powiedział piękne i trudne słowa: „Grzech zawsze wraca do człowieka jako cierpienie”. Sumienie to żywy głos Boga w nas, który mówi, jak nie stracić tych, których kochamy – mówił ks. dr Marek Studenski podczas diecezjalnych uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra.

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2025, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Sarkander

Monika Jaworska/Niedziela

Procesja z relikwiami św. Jana Sarkandra

Procesja z relikwiami św. Jana Sarkandra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas odpustu 1 czerwca dziękowano za 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w tym miejscu i przypomniano słowa z papieskiej homilii wygłoszonej na Kaplicówce w 1995 r. Najpierw po modlitwie Litanią do św. Jana Sarkandra z kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie wyruszyła procesja z relikwiami męczennika. Szli w niej m.in. biskupi bielsko-żywieccy, kapłani, w tym 2 neoprezbiterzy, siostry zakonne, osoby w strojach regionalnych, poczty sztandarowe, rycerze św. Jana Pawła II, przyjaciele „Szklanki dobrej rozmowy” i liczni wierni.

Na wzgórzu kustosz miejsca ks. Witold Grzomba, witając zebranych przypomniał, że pod tym krzyżem Jan Paweł II stanął 2-krotnie – 20 czerwca 1983 r. w Katowicach na Muchowcu i 22 maja 1995 r. tu, na Kaplicówce, na której umiejscowiono ten krzyż 22 maja 1985 r. – Nie byłoby pielgrzymki Ojca Świętego, gdyby nie zaproszenie wystosowane przez bp. seniora Tadeusza Rakoczego. Nie byłoby ważnego spotkania Ojca Świętego z wiernymi pobliskiej parafii ewangelickiej. Nie usłyszelibyśmy z tego wzgórza aktualnego i w obecnych czasach wezwania, byśmy byli ludźmi sumienia – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii ks. dr M. Studenski, wikariusz generalny diecezji, autor rozważań na kanale „Szklanka dobrej rozmowy”, cytując papieskie słowa o sumieniu zauważył, że nie da się na dłuższą metę żyć z wyrzutami sumienia. – Sumienie to kompas, który zawsze wskaże nam dobry kierunek, drogę do nieba. Jednak kompas może się rozmagnesować, jeśli przykładamy do niego złe rzeczy. Jeśli nie będziemy kształtować swojego sumienia, to ono przestanie działać. Stopniowo będziemy się przyzwyczajać do tego, co jest grzechem, złem – podkreślił, przywołując niedawną sytuację, kiedy doszło do zamordowania 9-miesięcznego dziecka w łonie matki, a ludzie patrzyli na to ze spokojem. – Samo zabicie dziecka przed narodzeniem jest grzechem, zbrodnią. A do czego jeszcze dojdzie, jeśli nasze sumienia będą rozmagnesowywane? Może niedługo będziemy wstrzykiwać zastrzyk dziecku, które już się narodziło – mówił, cytując słowa papieża o tym, że przyszły kształt życia społecznego i państwowego zależy od tego, jaki będzie człowiek i jego sumienie.

Po homilii bp Roman Pindel, który przewodniczył liturgii, ustanowił 15 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Przy ołtarzu znajdowała się papieska sutanna, a biskup sprawował Mszę św., używając kielicha – daru Jana Pawła II dla ówczesnego biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego w diecezji cieszyńskiej Pawła Anweilera. Kielich na co dzień jest używany w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Modlitwę wspomagał śpiewem chór Laudate Dominum, grała Orkiestra Dęta. Czuwały służby medyczne i porządkowe. Po Mszy św. na pielgrzymów czekały stoiska gastronomiczne i atrakcje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Wystąpił zespół Wspólnoty Miłość i Łaska Chrystusa.

2025-06-10 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe nabytki

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2020, str. VI

[ TEMATY ]

muzeum

św. Jan Sarkander

Skoczów

Monika Jaworska

Medalik z wizerunkiem bł. Jana Sarkandra

Medalik z wizerunkiem bł. Jana Sarkandra

Parafialne Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie ma dwa nowe eksponaty: replikę skrzypca i zabytkowy medalik.

W związku z przypadającą w tym roku 400. rocznicą śmierci męczennika zrodził się pomysł wykonania wiernej repliki skrzypca – narzędzia, na którym torturowano Jana Sarkandra. To inicjatywa założycielki muzeum Haliny Szotek, która 15 marca br. udała się do Ołomuńca wraz z delegacją ze Skoczowa: Jakubem Staroniem – kierownikiem muzeum, Józefem Borkałą – wykonawcą repliki skrzypca i Czesławem Staroniem – kierowcą. Tam spotkali się z kanclerzem archidiecezji ołomunieckiej – Karolem Kawiczką, dzięki któremu zwiedzili Ołomuniec oraz dokładnie pomierzyli skrzypiec.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Pięć nowych samochodów dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-24 09:48

mat. pras

Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zakupiła pięć nowych samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy trafiły do placówek w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach, gdzie każdego dnia będą służyć uczestnikom terapii, uczniom oraz seniorom wymagającym specjalistycznego transportu.

Wszystkie zakupione busy są wyposażone w rampy lub najazdy umożliwiające bezpieczny transport osób poruszających się na wózkach. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim większa dostępność rehabilitacji, edukacji, opieki medycznej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym dla naszych podopiecznych. Łączna wartość zakupionych pojazdów wyniosła 872 070 zł, natomiast łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON to 741 019,25 zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję