Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi w ramionach Matki

Wszystkim pragniemy dać Jezusa, relacje z Nim, miłość do Kościoła – tak wyrazili się o swoim duszpasterstwie paulini. „W ramionach Matki” to przesłanie 3-dniowego spotkania organizatorów i uczestników Paulińskich Dni Młodych, które odbyło się na Jasnej Górze. Był to czas poznawania sanktuarium i duchowości „białych mnichów”, ale nade wszystko doświadczenia wspólnoty i modlitwy.

Stanisław z Torunia podkreślił, że spotkania na Jasnej Górze pomagają mu pogłębić wiarę i dają możliwość wymiany doświadczeń z rówieśnikami. Zadeklarował, że pragnie stawać naprzeciw hejtowi, który dotyka Kościół, i pokazywać piękno Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Paulińskie duszpasterstwo młodych najlepiej określić hasłem: „wspólnota”. Także w ciągu roku młodzież z poszczególnych parafii odwiedza się nawzajem – powiedział o. Tadeusz Iwaszczyszyn ze Stowarzyszenia Paulińskich Dni Młodych i referent powołaniowy zakonu.

Modlitwa na Jasnej Górze to również okazja do zawierzenia Maryi najważniejszych inicjatyw adresowanych do młodzieży, w tym wakacyjnego zjazdu w Leśnej Podlaskiej, który odbędzie się w dniach 14-20 lipca. – Dwutygodniowy wyjazd pod namioty to słuchanie słowa Bożego, katechez i aktywne spędzanie czasu.

Celem PDM jest budowanie wspólnoty między młodymi, którzy pragną czerpać z duchowości mnichów.

Przewodnicy na starcie sezonu

Reklama

„Maryjo, prowadź pielgrzymów nadziei!” – pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyła się 40. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Jej organizatorem w tym roku był Częstochowski Oddział Przewodników PTTK przy współpracy Jasnogórskiego Centrum Informacji, które świętuje właśnie 30-lecie istnienia. Tradycyjnie pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje, które głosił ks. prof. Dariusz Oko.

– To szczególne spotkanie. Jasna Góra ma wyjątkową wartość religijną i historyczną, więc sprzyja duchowemu rozwojowi przewodników. Jesteśmy stowarzyszeni w organizacjach, które mają na celu propagowanie piękna naszego kraju. Pielgrzymka to dla nas także okazja do wspólnego zamanifestowania wiary i czas dzielenia się doświadczeniem – podkreśliła prezes częstochowskiego oddziału PTTK Daria Pałecz.

– Dla nas jest to spore wzmocnienie przed sezonem turystycznym – swego rodzaju „naładowanie akumulatorów”. Ważną sprawą jest zachowanie etosu przewodnika. Na Jasnej Górze czerpiemy siłę, by być przykładem dla tych, którym służymy – zaznaczył Krzysztof Borkowski z Dolnego Śląska.

Pielgrzymom towarzyszył bp Piotr Przyborek – przewodniczący Rady ds. Turystyki i Pielgrzymek KEP. Wyraził on wielką radość ze spotkania z ludźmi tego zawodu. Powiedział: – Przewodnik to człowiek w drodze, to ten, który ukazuje piękno, a piękno zawsze prowadzi do nadziei, nadzieja zaś zawieść nie może. Tu, na Jasnej Górze, przypominamy też sobie, że mamy tego jedynego Przewodnika, który prowadzi nas do domu Ojca, i staramy się Go naśladować. I pięknie, że o tym przewodnicy ponownie słyszą u progu Wielkiego Postu.

Jako dziękczynienie za opiekę i otrzymane łaski, podobnie jak w czasie X Pielgrzymki, przewodnicy złożyli wotum – tablicę z odznakami przewodników turystycznych. Można ją zobaczyć w Bastionie św. Rocha.

2025-03-11 16:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze spotkali się przewodnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Już za 52 dni wyruszy 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP). Trwają intensywne przygotowania do tej prowadzonej przez paulinów jednej z najstarszych i obecnie jednej z najliczniejszych grup podążających w sierpniu na Jasną Górę. W Sanktuarium odbyło się spotkanie przewodników. Dziękują oni za niezmienną polską gościnność, dzięki której mogli przygotować bazę postojową i noclegową, za wielkie zaangażowanie świeckich w przygotowania.

- W zasadzie wszystko jest już dopięte, i kwestie duszpasterskie, i organizacyjne 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej - poinformował jej kierownik o. Krzysztof Wendlik. Także paulini i inni kapłani prowadzący grupy do Częstochowy w ramach pielgrzymki deklarują gotowość do wyruszenia w drogę.
CZYTAJ DALEJ

Święty pedagog

Niedziela Ogólnopolska 14/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

commons.wikimedia.org

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

Był przyjacielem dzieci, formatorem nauczycieli, twórcą nietuzinkowego systemu pedagogicznego.

Jan Chrzciciel de la Salle święcenia kapłańskie przyjął w wieku 27 lat. Zdobył wykształcenie na Uniwersytecie w Reims; w 1680 r. uzyskał doktorat z teologii. Po święceniach kapłańskich pracował jako proboszcz, jednak ważne było dla niego kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem prowadzonymi przez siostry od Dzieciątka Jezus (terezjanki). To był czas, w którym rodziło się jego wyjątkowe powołanie pedagogiczne. Dużo czasu poświęcał wychowaniu i kształceniu dzieci, często tych z ubogich rodzin. Z czasem z tej pracy apostolskiej powstało zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkół Chrześcijańskich (braci szkolnych). Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 r.
CZYTAJ DALEJ

Kalwaria zbudowana na wzór Jerozolimy ma 35 stacji Drogi Krzyżowej - dlaczego?

2026-04-07 21:03

[ TEMATY ]

Jerozolima

kalwaria

Litwa

Parafia Kalwarii Wileńskiej

Odkrycie Krzyża Świętego, 35. i ostatnia stacja Drogi Krzyżowej Kalwarii Wileńskiej w Wilnie na Litwie

Odkrycie Krzyża Świętego, 35. i ostatnia stacja Drogi Krzyżowej Kalwarii Wileńskiej w Wilnie na Litwie

Zbudowana w XVII wieku na Litwie tak, aby odzwierciedlała topografię Jerozolimy, Kalwaria Wileńska prowadzi pielgrzymów przez 35 stacji na ponad sześciu kilometrach wzgórz, dolin i kaplic.

Na północnym krańcu stolicy Litwy pielgrzymi pokonują 7-kilometrowy (4,3-milowy) szlak znany jako Kalwaria Wileńska, stanowiący krajobraz pełen kaplic, bram, wzgórz i niewielkiego mostu, który ma odzwierciedlać topografię i odległości Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję