Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Psalmy inspirują

Psalm odwołuje się do bardzo ważnej potrzeby człowieka, poczucia bezpieczeństwa. Tego potrzebuje każdy – mówił bp Roman Pindel do uczestników Ekumenicznego Maratonu Biblijnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybrane psalmy były lekturą tegorocznej edycji Maratonu Biblijnego. W Książnicy Beskidzkiej 23 stycznia teksty Pisma Świętego odczytało 22 lektorów, m.in. biskupi katolicki i luterański, grekokatoliczka, prawosławny ksiądz, baptystka, urzędnicy, reprezentanci różnych instytucji i organizacji, a także osoba niewidoma.

Wspólna inicjatywa

Reklama

Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej i Radia Anioł Beskidów, na falach którego transmitowano całe wydarzenie. Maraton zainaugurował bp Roman Pindel oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego bp Adrian Korczago. Bp Pindel w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę na Psalm 23, w którym Bóg przedstawiony jest w obrazie Dobrego Pasterza. – Szczególny wpływ tego tekstu wynika zarówno z piękna literackiego, jak i głębokiej wartości duchowej, zwłaszcza w momentach lęku i niepewności – mówił, zaznaczając przy tym, że ów psalm ma również moc terapeutyczną, a wielu ludzi odnajdywało w nim pociechę w trudnych chwilach, recytując go w myślach lub na głos. Biskup przytoczył przykłady, jak Psalm 23 inspirował i pomagał w różnych okresach historycznych i sytuacjach, np. w czasie działań wojennych (lądowanie aliantów w Normandii w 1944 r.), a także w życiu wielkich postaci, takich jak: Julien Green, Henri Bergson czy św. Franciszek. Biskup przypomniał, że motyw pasterza był bardzo szeroko znany na starożytnym Wschodzie, gdzie władcy nazywali siebie pasterzami. Wskazał wreszcie na Jezusa, który ten motyw ucieleśnił, opiekując się ludźmi duchowo i fizycznie, a także oddając za nich swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołamy na wstępie psalm został odczytany przez biskupa w języku polskim, a po hebrajsku przeczytał go ks. dr Adrian Mętel, moderator Dzieła Biblijnego i opiekun Szkoły Biblijnej w diecezji bielsko-żywieckiej.

Chlebek pojednania

Wśród uczestników 17. edycji Maratonu Biblijnego byli m.in. zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, Magdalena Więzik ze Starostwa Powiatowego. Kolejne psalmy odczytywali wyznawcy obrządków wschodnich: prawosławnego i grekokatolickiego, przewodnicząca bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra, przedstawicielka Kościoła baptystów Zuzanna Lebiedzińska. Słowa Pisma Świętego głośno recytowali przedstawiciele świata kultury, nauki, życia społecznego. Lekturę dopełniło wysłuchanie różnych muzycznych interpretacji Psalmów. Każdy z uczestników otrzymał pobłogosławiony przez biskupów „Chlebek pojednania”.

Maratonowi towarzyszył wernisaż wystawy o biblijnej tematyce. Ekspozycja przygotowana prezentowała historię powstania Biblii. Zwiedzający mogli m.in. poznać historyczne tło formowania się biblijnych ksiąg oraz zobaczyć różne przekłady i wydania Pisma Świętego.

2025-02-04 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczne czytanie

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

PB

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Ewangelia św. Mateusza była lekturą 15. Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Bielsku-Białej.

Słowa Pisma Świętego odczytywali przedstawiciele duchowieństwa, wierni różnych kościołów chrześcijańskich, politycy, samorządowcy, społecznicy, ludzie nauki, kultury. Ekumeniczne wydarzenie 19 stycznia zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że przez wieki Ewangelia Mateuszowa była nazywana „Dobrą Nowiną Kościoła”, ponieważ jest najbardziej eklezjalną z wszystkich czterech ewangelicznych przekazów. Z kolei zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego zauważył, że czytane słowo Boże musi znaleźć odzwierciedlenie w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X złożyło apelację od ekskomuniki

2026-07-14 14:52

[ TEMATY ]

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X

fsspx.news

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X wniosło rekurs, czyli złożyło apelację od stwierdzenia schizmy i ekskomuniki, w jaką poprzez fakt wyświęcenia czterech biskupów wbrew woli papieża popadli biskupi udzielający i przyjmujący święcenia. Zdaniem bractwa wszczęcie tej procedury zawiesza wykonania watykańskiego dekretu w tej sprawie.

„Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X informuje, że w odpowiedzi na dekret opublikowany 2 lipca 2026 r. przez Dykasterię Nauki Wiary, wniosło 11 lipca wstępny rekurs do tej samej Dykasterii, zgodnie z kanonami 1734 i następnymi Kodeksu Prawa Kanonicznego. Ten krok, będący warunkiem wstępnym ewentualnego wniesienia rekursu hierarchicznego, skutkuje zawieszeniem wykonania dekretu, zgodnie z kanonem 1353 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Poprzez tę apelację Bractwo zamierza skorzystać z prawa, jakie Kościół przyznaje każdej osobie, która uważa się za pokrzywdzoną aktem administracyjnym, do żądania jego sprostowania, w duchu szacunku dla władzy kościelnej i wiernego przylgnięcia do sprawiedliwości, prawdy i dobra Kościoła. Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X przekazuje tę prośbę kompetentnym władzom i powierza ten proces modlitwom wszystkich wiernych” - czytamy w opublikowanym dziś komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi w Wenezueli: Zapobiec epidemii

2026-07-18 14:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Przy niemal 5 tysiącach ofiar śmiertelnych i tysiącach osób wciąż przebywających w tymczasowych obozach po trzęsieniu ziemi w Wenezueli trwa walka o zapobieżenie epidemii oraz akcja przekazywania pomocy. Caritas rozprowadziła już ponad 15 900 ton pomocy. Kościół ponawia apel o solidarność z narodem wenezuelskim.

„Pomoc opuszcza nasze magazyny szybciej, niż do nich napływa” – tymi słowami Caritas Wenezuela opisuje obecną sytuację po katastrofie wywołanej podwójnym trzęsieniem ziemi z 24 czerwca, kiedy kraj nawiedziły dwa wstrząsy o magnitudzie 7,2 i 7,5, powodując śmierć tysięcy osób oraz zmuszając wielu mieszkańców do opuszczenia swoich domów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję