Odbyły się one w dniach 12-14 lipca w bursie Brodnickiego Centrum Caritas. Zaproszenie do prowadzenia przyjął ks. Łukasz Turek – koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji warszawsko-praskiej, redaktor naczelny Zeszytów Odnowy w Duchu Świętym. Nad przebiegiem rekolekcji czuwali nasi diecezjalni koordynatorzy – Agnieszka Ćwik i ks. Marian Tomasz Kowalski. Uczestniczyło w nich prawie 60 osób.
Do rekolekcji mieliśmy przygotować się poprzez zapoznanie z pierwszymi ośmioma rozdziałami Dziejów Apostolskich. Jest to wspaniała księga o Kościele, o jego początkach. Dobrze, że mogliśmy powrócić do źródła i zacząć wędrować wspólnie z apostołami od momentu Wniebowstąpienia Jezusa. Dobrze, że nie brakowało trwania na wspólnej gorliwej modlitwie z braćmi i siostrami.
Ksiądz Łukasz przypomniał nam, że jesteśmy w tym samym Kościele, co apostołowie. Pięćdziesiątnica się nigdy nie skończyła, ona trwa. Duch Święty dalej nieustannie wylewa swoje łaski także i na mnie, a ja mam podstawić swoje dłonie, otworzyć serce i przyjmować.
Dostaliśmy potężną dawkę wiedzy o modlitwie, o kerygmacie, o Duchu Świętym, o nawróceniu, trwaniu, o posłaniu, czyli naszych zadaniach. O mocy imienia Jezus, o charyzmatach, o świadczeniu tak jak Piotr, Szczepan czy Filip. Odkryliśmy ponownie bogactwo Katechizmu Kościoła Katolickiego, na którym nieustannie opierał się prelegent.
Ostatnia konferencja „Jedność i miłość” – była klamrą spinającą cały ten błogosławiony czas. Niektóre osoby już podjęły postanowienie, że chcą się zapisać na przyszłoroczne rekolekcje.
To już prawie połowa naszego pielgrzymowania szlakiem franciszkańskich sanktuariów maryjnych. Zostawiamy za sobą krainy południowej Polski, by udać się na północ, do Brodnicy – miasta, w którym historia krzyżackich murów spotyka się z franciszkańską łagodnością. W samym sercu miasta, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym przez mieszkańców czule „Klasztorkiem”, Maryja od wieków czuwa nad tym regionem. Sanktuarium to, ufundowane w XVIII wieku przez Józefa Pląskowskiego i jego żonę Rozalię, do dziś pozostaje duchową latarnią dla Ziemi Michałowskiej.
Gdy wchodzimy do barokowego wnętrza brodnickiej świątyni, nasze oczy kierują się ku prezbiterium. Na bocznej ścianie odnajdujemy wyjątkowy, siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Królowej Aniołów. Maryja z Dzieciątkiem, adorowana przez niebiańskie zastępy, patrzy na nas z wizerunku umieszczonego w ozdobnej, roślinnej ramie. Choć świątynia nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia, to właśnie ten wizerunek przypomina nam o królewskiej godności Maryi, która jako Matka Syna Bożego jest bliska każdemu człowiekowi. Brodnica to także znane w całym regionie Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, którego kult – tak silnie franciszkański – nierozerwalnie splata się tu z czcią oddawaną Matce Bożej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".
Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.