Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na chwałę Boga

Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu – powiedział bp Jan Wątroba w Wólce Podleśnej.

Niedziela rzeszowska 49/2023, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Ks. Jakub Nagi

Parafia została erygowana 14 czerwca 1983 r.

Parafia została erygowana 14 czerwca 1983 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te pamiętne dla wspólnoty słowa biskup rzeszowski wypowiedział 19 listopada 2023 r. podczas uroczystości konsekracji kościoła parafialnego św. Jadwigi Królowej. Hierarcha przewodniczył Liturgii, która rozpoczęła się przed wejściem do świątyni. W koncelebrze wzięło udział ponad 10 księży, wśród nich ks. inf. Wiesław Szurek. Po wprowadzeniu wiernych do wnętrza przez biskupa proboszcz parafii w Wólce Podleśnej ks. Andrzej Pociask przywitał zebranych i wprowadził w uroczystość. Następnie przedstawiciele wspólnoty powitali pasterza diecezji. Nieodłącznym elementem obrzędu poświęcenia świątyni jest odczytanie historii parafii i kościoła, czego dokonała jedna z parafianek. W homilii, którą wygłosił bp Jan Wątroba, zostały przypomniane wydarzenia przeżywane przez wspólnotę parafialną w Wólce Podleśnej związane z 40-leciem powstania parafii, które dopełnia uroczystość konsekracji świątyni. – Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu – powiedział bp Jan Wątroba, który podkreślił także, jak ważna jest postawa wdzięczności względem Boga i ludzi.

Reklama

Najważniejsze momenty uroczystości to pokropienie wiernych i murów kościoła wodą święconą, wręczenie księgi Pisma Świętego przedstawicielom wspólnoty, modlitwa poświęcenia połączona z namaszczeniem ołtarza i ścian krzyżmem świętym, a także okadzenie świątyni, która przez poszczególne obrzędy została oddana na wyłączność Panu Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. do kościoła wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów z Markowej, które zostały umieszczone w ołtarzu. Na zakończenie proboszcz parafii ks. Andrzej Pociask podziękował osobom, które wzięły udział w uroczystości. Wdzięczność wobec biskupa rzeszowskiego wyrazili również przedstawiciele parafii.

Parafia św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej została erygowana 14 czerwca 1983 r. przez abp. Ignacego Tokarczuka. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Jan Kalinka (1983-2003), kolejnym ks. Waldemar Dopart (2003-17), obecnie proboszczem jest ks. Andrzej Pociask (od 2017 r.).

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat na straży życia

Niedziela rzeszowska 4/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Archiwum Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Diecezji Rzeszowskiej

Obrona życia i rodziny to najważniejsze zadanie ruchu

Obrona życia i rodziny to najważniejsze zadanie ruchu

Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Diecezji Rzeszowskiej istnieje już ćwierć wieku.

Ruch powstał 28 grudnia 2000 r. w Święto Młodzianków i został objęty opieką i kierownictwem dyrektora Duszpasterstwa Rodzin ks. dr. Adama Dzióby. Zaangażowali się w to dzieło również ówczesny kanclerz kurii ks. Jan Szczupak oraz dominikanin o. Marek Grzelczak.
CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Św. Katarzyna Szwedzka

Św. Katarzyna Szwedzka
CZYTAJ DALEJ

Kolumbia: uratowano co najmniej 69 ze 110 osób w katastrofie samolotu wojskowego

2026-03-23 19:16

[ TEMATY ]

Kolumbia

katastrofa samolotu

wojskowego

110 osób

Adobe Stock

Wojskowy samolot transportowy rozbił się w Kolumbii. Zdjęcie poglądowe

Wojskowy samolot transportowy rozbił się w Kolumbii. Zdjęcie poglądowe

W południowo-wschodniej części Kolumbii, w mieście Puerto Leguizamo, rozbił się w poniedziałek kolumbijski wojskowy samolot transportowy Hercules C-130, na pokładzie którego znajdowało się 110 osób; co najmniej 69 spośród nich udało się uratować - przekazały kolumbijskie media.

Do katastrofy doszło wkrótce po starcie samolotu z lotniska w Puerto Leguizamo, około 3 km od centrum miasta, blisko granicy z Peru.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję