Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Liturgiczna ekspedycja

Jak spędzali ferie ministranci i lektorzy naszej diecezji?

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2023, str. V

[ TEMATY ]

ferie zimowe

Ks. Jakub Kuliński

Liturgiczna ekspedycja w kurii

Liturgiczna ekspedycja w kurii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy różne wyjazdy pełne atrakcji – tę formę spędzenia wolnego czasu przygotowali młodym ludziom duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji bielsko-żywieckiej ks. Przemysław Gawlas i jego zastępca ks. Jakub Kuliński. Najpierw, za zgodzą biskupa, zaprosili ponad 40 chłopców do budynku kurii diecezjalnej. Tu zobaczyli gabinety biskupów, centrum medialne, bibliotekę z archiwum, kaplicę i inne miejsca, które na co dzień są niedostępne do zwiedzania. O pracy w kurii opowiedzieli posługujący w tym miejscu księża. Ks. Przemysław Gawlas mówił uczestnikom o kaplicy, która jest ważnym miejscem dla kapłanów. Tutaj modlą się o to, żeby nie zabrakło nowych powołań. Oprowadzający przygotowali im również niespodziankę – możliwość wyjścia na taras nad kaplicę, w którym niewiele osób mogło dotychczas być, czy na dach kurii, z którego mogli podziwiać panoramę miasta i okolic. Chłopcy mogli też się wykazać wiedzą w specjalnym quizie wiedzy o diecezji.

Reklama

Następną grupę ministrantów duszpasterze zabrali na dwudniowy wyjazd do największego parku wodnego w Europie – Suntago oraz do Centrum Nauki Kopernik. W ramach trzeciego wyjazdu ministranci odwiedzili kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym. Już na wstępie czekała ich niespodzianka – alumni przywitali ich grą na instrumentach. Chłopcy uczestniczyli we Mszy św. i zapoznali się z kwestią powołań. Przy okazji zwiedzili podziemia Rynku w Krakowie, zapoznając się ze zbiorami rodziny Czartoryskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wkrótce odbędzie się pierwsza tura kursu dla kandydatów na Ceremoniarzy i Animatorów LSO. Kurs obejmuje 4 weekendy w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, w dwóch grupach – I – 17-19 lutego i 24-26 lutego, II grupa – 3-05 marca i 10-12 marca. Ustanowienie planowane jest w Niedzielę Palmową. Link do zapisów w mediach społecznościowych duszpasterstwa. Prócz tego w Pogórzu odbędą się rekolekcje wielkopostne dla ministrantów.

Duszpasterstwo opracowało również nowość – kalendarz ścienny Liturgicznej Służby Ołtarza, zawierający kolorowe zdjęcia z różnych wydarzeń w ramach LSO. Działa także nowa strona internetowa: lsodbz.com, gdzie ministranci znajdą potrzebne informacje związane m.in. z formacją przy ołtarzu.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oaza Ewangelizacji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

ferie zimowe

Archiwum DDE

Uczestnikom przez pięć dni rekolekcji towarzyszą różne postaci biblijne

Uczestnikom przez pięć dni rekolekcji towarzyszą
różne postaci biblijne
Diecezjalne rekolekcje podczas ferii zimowych są kłopotliwe dla młodzieży spoza województwa lubuskiego ze względu na różny rozkład roku szkolnego. Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji postanowiła stawić czoła temu problemowi i 4 lutego w Rokitnie rozpoczęła się Oaza Ewangelizacji dla młodzieży z Dolnego Śląska.
CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polacy na wycieczkowcu, gdzie potwierdzono przypadek zakażenia hantawirusem

2026-05-04 17:03

[ TEMATY ]

zakażenie

PAP

Wszyscy obywatele Polski, którzy znajdują się na płynącym przez Atlantyk wycieczkowcu, gdzie potwierdzono przypadek zakażenia hantawirusem, czują się dobrze - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Maciej Wewiór.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w niedzielę o śmierci trzech pasażerów statku wycieczkowego, płynącego po Oceanie Atlantyckim. Potwierdzono jeden przypadek zakażenia hantawirusem, który jest przenoszony przez gryzonie.
CZYTAJ DALEJ

Mediolan: monodram o św. Karolu Acutisie ma inspirować młodych

2026-05-05 14:22

[ TEMATY ]

Mediolan

św. Karol Acutis

monodram

inspiracja młodych

Vatican Media

3 maja tego roku św. Karol Acutis skończyłby 35 lat

3 maja tego roku św. Karol Acutis skończyłby 35 lat

8 maja, kilka dni po 35. rocznicy urodzin św. Karola Acutisa, w Mediolanie odbędzie się premiera poświęconego mu monodramu „Carlo, święty w sneakersach”. Aktorka i autorka Valeria Ducato chce opowiedzieć o młodym świętym jako o kimś bliskim nastolatkom, którzy pytają o wiarę, cierpienie i miłość Boga.

Spektakl rozpoczyna się od pogrzebu Karola Acutisa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję