Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pamiętają o proboszczu

W 32. rocznicę śmierci ks. Mieczysława Lachora staraniem środowiska górnieńskiego zorganizowano wspomnieniowe obchody.

Niedziela rzeszowska 3/2023, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Bartosz Walicki

Na grobie ks. Mieczysława Lachora zapłonęły znicze

Na grobie ks. Mieczysława Lachora zapłonęły znicze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. w kościele parafialnym w Górnie sprawował proboszcz i wicedziekan sokołowski ks. Tomasz Kozicki. Na zakończenie nabożeństwa w krótkim wykładzie przypomniano sylwetkę zmarłego kapłana. Później na jego grobie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ksiądz Mieczysław Lachor urodził się 28 XI 1916 r. we Frysztaku. Był absolwentem Gimnazjum im. S. Leszczyńskiego w Jaśle (1927-35). Przygotowanie do kapłaństwa odbył w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia przyjął 10 IX 1939 r. z rąk bp. Franciszka Bardy. Pierwszą posługą kapłańską nowo wyświęconego kapłana była funkcja kapelana wojskowego. Te wstrząsające wydarzenia, m.in. wysłuchiwanie spowiedzi umierających żołnierzy polskich, na zawsze utkwiły w jego pamięci. 20 X 1939 r. został skierowany do Pstrągowej. Od 10 VII 1943 r. pracował na wikariacie w Raniżowie. Jako gorący zwolennik niepodległej Polski był kapelanem placówki Armii Krajowej. Od 20 X 1944 r. administrował parafią w Spiach. 11 III 1948 r. został mianowany proboszczem w Górnie. W latach 1968-75 pozostawał wicedziekanem sokołowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Lachor łatwo zdobywał serca ludzi. Słynął jako człowiek niezwykłej pobożności, skromności i dobroci. Był znakomitym spowiednikiem, cenionym katechetą i kaznodzieją. Zadbał o upiększenie kościoła w Górnie. W 1948 r. wprowadził boczny ołtarz, w 1950 r. zelektryfikował świątynię, a rok później ozdobił ją realistyczną polichromią. Przychylnie odnosił się do planów utworzenia parafii w Łowisku. W 1976 r. zainicjował wzniesienie kapliczki – pomnika ofiar wojny, a w latach 1978-1986 uporządkowanie cmentarza i budowę kaplicy cmentarnej. Zaangażował się w obchody milenijne. Spełniał posługę duchową względem Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność” w latach 80. Ksiądz Mieczysław Lachor zmarł 11 XII 1990 r. Pogrzebowi przewodniczył bp Bolesław Taborski.

Mimo upływu lat pamięć o księdzu, który przez ponad 4 dekady był proboszczem w Górnie, jest przekazywana kolejnym pokoleniom przemierzającym ziemię górnieńską i sokołowską. Wyrazem wdzięczności lokalnej wspólnoty za dzieło życia ks. Lachora było nazwanie jego imieniem Zespołu Szkół w Górnie w 2003 r.

2023-01-11 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół niego tworzył się Kościół

Niedziela łódzka 37/2025, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Piotr Drzewiecki

Śp. ks. Jan Czekalski (1975 – 2025)

Śp. ks. Jan Czekalski (1975 – 2025)

Odczytajcie śmierć Janka także w kluczu powołania i potrzeb Kościoła. Pan Bóg nie stawia barier. Za Janka jeden to za mało, potrzeba trzech albo pięciu, ale mam głęboką wiarę, że śmierć tego księdza przełoży się na powołania jego następców – powiedział kard. Grzegorz Ryś o zmarłym ks. Janie Czekalskim, proboszczu parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi i byłym duszpasterzu akademickim.

Przy tobie Janku każdy stawał się lepszą wersją samego siebie! – mówił z kolei ks. Arkadiusz Lechowski podczas homilii Mszy św. dziękczynnej za życie i posługę kapłańską ks. Jana. Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów z całej archidiecezji łódzkiej, a świątynia nie pomieściła licznie zgromadzonych wiernych – parafian i przyjaciół ks. Jana, którzy chcieli podziękować za jego życie i kapłańską drogę.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie uczy prostoty

2025-12-22 20:20

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV podziękował pracownikom Watykanu za codzienną służbę, zachęcając, by prostota i pokora wyznaczały styl Kościoła. Podczas bożonarodzeniowego spotkania z pracownikami Stolicy Apostolskiej i ich rodzinami Papież wyraził wdzięczność za ich obecność i codzienne zaangażowanie.

To pierwsze w trakcie pontyfikatu Papieża przedświąteczne spotkanie z pracownikami Watykanu. „Dziś nie musimy mówić o pracy, ale chcę skorzystać z tej okazji, by podziękować każdemu z was za pracę, którą wykonuje” – powiedział Leon XIV. Watykan określił jako „wielką mozaikę urzędów i służb”, którą stopniowo poznaje, zapowiadając, że z czasem będzie odwiedzał różne środowiska pracy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję