Reklama

Niedziela Świdnicka

Droga do jedności to droga miłości

Z takim przesłaniem przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się w świdnickiej katedrze, a następnie w Kościele Pokoju.

Niedziela świdnicka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Modlitwa ekumeniczna

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Duchowni trzech wyznań chrześcijańskich

Duchowni trzech wyznań chrześcijańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan odprawiono Msze św. w kilkunastu kościołach diecezji, odbyły się wspólne spotkania w cerkwi, witoszowskiej świątyni czy na turnieju gry w kręgle, a następnie przyszedł czas na wspólne wołanie do Boga w świdnickiej katedrze. Ekumenicznej modlitwie przewodniczył w niedzielę 23 stycznia biskup senior Ignacy Dec.

Cisza pełna skruchy

– Kiedy przyjrzymy się moralnej i gospodarczej sytuacji na świecie, to zobaczymy, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest aktualne. Chcemy jako mieszkańcy Świdnicy włączyć się w oddawanie pokłonu Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi. Każdy, kto się kłania Bogu, otrzymuje pokój. Pamiętamy kolędę odśpiewaną przez aniołów Chwała na wysokości Bogu, w której słyszymy, że pokój został przyniesiony na ziemię – zauważył rozpoczynając spotkanie bp Ignacy Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy ołtarzu obok niego stanęli: bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko–augsburskiego, ks. Piotr Nikolski z Kościoła prawosławnego, bp Adam Bałabuch i przedstawiciele świdnickiego seminarium. Pierwszy z nich przygotował z tej okazji rozważania związane z tematyką ekumenicznej modlitwy.

Reklama

– Może zamiast wołania do Boga o pojednanie, powinniśmy w ciszy pełnej skruchy wyznać, że to nasza wina i prosić Boga o siłę do budowania jedności. Gorąco wierzę, że Pan Bóg nas do tego inspiruje. Pragniemy przecież zbliżenia się do sacrum. Śledzimy kroki trzech mędrców, którzy w kulminacyjnym momencie swojej podróży kłaniają się Chrystusowi. Chcemy zginać nasze kolana wraz z nimi i nigdy nie zatracić bliskości Emmanuela – przekonywał duchowny luterański.

Głos zabrał też ks. Nikolski, podkreślając, że to zbliżenie jest możliwe tylko dzięki wierności Bogu. – Im bliżej jesteśmy środka, tym bliżej jesteśmy siebie, bo ten środek jest wspólny. Wypełnianie woli Bożej, powstrzymywanie się przed pokusami czy innymi niebezpieczeństwami pomoże nam przetrwać przy Chrystusie – dodał.

Nie tylko akceptacja

Dwa dni później wymienieni duchowni już po raz ostatni w tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan spotkali się w Kościele Pokoju, gdzie wzięli udział w przygotowanym przez ewangelików nabożeństwie Słowa Bożego.

Fragmenty Pisma Świętego i modlitwy odczytane przez przedstawicieli trzech denominacji przeplatane były kolędami w wykonaniu Macieja Batora, miejscowego kantora. Kazanie wygłosił bp Adam Bałabuch.

– Wpatrując się w obraz Ojca odkrywamy, że wspólna droga prowadząca do jedności, to droga miłości. Miłości Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Ale jest to także droga miłości wzajemnej, która jest owocem wiary. Nie wystarcza już bowiem wzajemna akceptacja. Jezus Chrystus, który jest i który przychodzi, oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, oczekuje wspólnego świadectwa – zaznaczył biskup pomocniczy.

Na spotkanie do Kościoła Pokoju wraz z nim z Kościoła rzymskokatolickiego przybyli: bp Ignacy Dec, ks. Jarosław Lipniak, ks. Krzysztof Ora oraz delegacja świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całoroczny ekumenizm jest możliwy

Niedziela łódzka 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

ekumenizm

pastor

Nabożeństwo ekumeniczne

Modlitwa ekumeniczna

Łukasz Głowacki

Pastor Michał Makula

Pastor Michał Makula

Z ks. Michałem Makulą, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, rozmawiał Bartłomiej Testa.

Bartłomiej Testa: Gdyby spojrzeć na doniesienia medialne, to jest między nami – wcale nie w wymiarze religijnym – coraz więcej różnic. Patrząc natomiast na dialog ekumeniczny, wydaje się, że różnice – owszem – są, ale chęć bycia razem jest w regionie łódzkim coraz większa. To prawdziwa obserwacja?
CZYTAJ DALEJ

Ks. Dolindo o sile różańca

2025-10-26 20:55

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania różańcowe

www.dolindo.org

O. Dolindo

O. Dolindo

„Nawleczone na sznur różańcowy paciorki są jak taśma filmowa” – pisze ks. Dolindo. „Przypominają obrazy wielkich Tajemnic Odkupienia i jak na wielkim ekranie wyświetlają je w duszy”. „Bez Różańca któż pamiętałby na co dzień o Tajemnicach Odkupienia? Tymczasem to pamięć o nich jest tajemnicą życia wewnętrznego”.

To mistyk, który mocno stąpał po ziemi. Dawał konkretne rady tym, którzy do niego przychodzili. Teologię z wysokiej półki, głęboką duchowość potrafił wpleść w codzienność. "Odmawiając Różaniec, zalecam, byście wyciągnęli z tego praktyczne wnioski dla życia. Między jedną tajemnicą a drugą, na przykład, zamiast słowotoku, pomyślcie nad praktyczną rzeczą. Rozważasz pierwszą tajemnicę bolesną? Powiedz: „O Jezu, kiedy jestem strapiona, chcę poddać się Twojej woli i zawierzyć Twojemu miłosierdziu”. Przy drugiej tajemnicy uczyń akt oddania swoich fizycznych dolegliwości i trudności, jakie przeżywasz, przebywając z innymi w ciągu dnia.
CZYTAJ DALEJ

Rozpaleni - zapisy już trwają!

2025-10-27 04:26

materiały prasowe

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania wkrótce odbędzie się kolejna edycja spotkania pt. „Rozpaleni”.

W ostatnią sobotę listopada w hali Targów Lubelskich zgromadzi się 1500 młodych osób. Kilkugodzinne spotkanie, wypełnione radosną obecnością i modlitwą młodych, już na stałe zagościło w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych. – Celem wydarzenia jest ukazanie młodego i radosnego Kościoła, któremu zależy bardzo na rozwoju ludzkim oraz duchowym młodzieży, przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego – wyjaśnia ks. Mateusz Wójcik, dyrektor spotkania organizowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję