Reklama

Polska

Spłonęło pół ulicy

Ponad 40 budynków, w tym domy i zabudowania gospodarcze, spaliło się w Nowej Białej! Bez dachu nad głową znalazło się 27 rodzin – 110 osób.

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 8

[ TEMATY ]

Podhale

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa Biała to położona w województwie małopolskim, w gminie Nowy Targ, wioska, o której ostatnio głośno było za sprawą wielkiego pożaru. Domy stoją tu obok siebie, frontem do ulicy, a za nimi znajdują się zabudowania gospodarcze. Toteż gdy wybuchł pożar, ogień w tempie błyskawicznym przenosił się na kolejne gospodarstwa. Ludzie tracili dorobek życia. Jak podkreślano, płonęło pół ulicy, a widok stojącej w ogniu wioski był dramatyczny.

Solidarność

Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego poinformowało, że w gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej: ponad 100 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach, chociaż jedna z 9 osób, które trafiły do szpitali, ma poważny uraz kręgosłupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niedzielę po pożarze mieszkańcy wioski zapamiętają zapewne na długo. Nie tylko dlatego, że na zabezpieczonym pogorzelisku pracowały stosowne służby, że zapach dymu unosił się w powietrzu. Ten dzień pokazał, jak solidarni potrafią być mieszkańcy wioski i okolicznych miejscowości. Do budynku miejscowej szkoły znoszono dary: artykuły spożywcze i higieniczne, to, co mogłoby się przydać poszkodowanym. – Ogólnie jest dramat – powiedział znajomy fotoreporter, który był na miejscu. – Zniszczone są domy, niektóre spłonęły doszczętnie. Z jednej strony jest szok poszkodowanych, a z drugiej – wielka mobilizacja. Widać spontaniczną pomoc. Ludzie przyjeżdżają, przywożą produkty potrzebne pogorzelcom. Panuje wielka solidarność z poszkodowanymi. Każdy może ich wesprzeć – Urząd Gminy Nowy Targ podał dane do oficjalnej zbiórki: https: //zrzutka.pl/duuwaw .

Nadzieja

W miejscowym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej modlił się 20 czerwca metropolita krakowski, który w homilii podkreślił: – To, co się wydarzyło wczoraj i co przeżywacie dziś, można mierzyć skalą zniszczeń i odszkodowań, ale trzeba na to patrzeć także w kategoriach wiary. Arcybiskup Jędraszewski przyznał, że jej doświadczył, kiedy rozmawiał z dotkniętymi nieszczęściem ludźmi. – Oni płakali ze świadomością, że utracili cały dorobek życia, ale mówili też, że przecież żyją, mają nadzieję i się modlą – powiedział i dodał: – Ponad doświadczeniem nieszczęścia jest w wielu ludziach wiara w Boga, który pomoże, umocni i da ducha, by podjąć dzieło odbudowy.

W tutejszej parafii 19 czerwca kończyły się misje, które na zaproszenie proboszcza ks. Artura Gadochy głosił ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan i znany duszpasterz trzeźwości. W rozmowie z Niedzielą ks. Zązel zaznaczył, że misje głosił gwarą góralską, bo ten język rozumieją zarówno mieszkający tu Słowacy, jak i Polacy. Dodał, że mniejszość słowacka domaga się osobnych nabożeństw w języku narodowym, i to oczekiwanie jest spełnione. Także nauki misyjne były głoszone osobno dla Polaków i Słowaków.

– Na zakończenie misji w sobotę było zaplanowane ustawienie krzyża misyjnego – powiedział ks. Zązel i podkreślił, że zaproszeni byli i Słowacy, i Polacy. – Godzinę przed tym nabożeństwem w wiosce wybuchł pożar. Do ratowania rzucili się wszyscy. Jednocześnie kapłan zauważył: – Kto wie, może właśnie to wielkie nieszczęście, które spotkało tak liczną grupę parafian, pogodzi zwaśnione strony...

2021-06-22 14:24

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Targ: 100-lecie Związku Podhalan w stolicy Podhala

[ TEMATY ]

Związek Podhalan

Podhale

Krzysztof Sitkowski/BPKP

Nowotarski Oddział Związku Podhalan, największej organizacji zrzeszającej górali na cały świecie, obchodzi w 2021 r. 100-lecie działalności. Jubileuszowe wydarzenia potrwają cały rok. Patronat honorowy nad 100-leciem nowotarskiego oddziału objął prezydent Andrzej Duda.

- W 2021 roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia powstania oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, powstałego 12 lutego 1921 r. jako Ognisko Związku Podhalan. W ramach roku jubileuszowego Związku Podhalan w Nowym Targu w celu podkreślenia jego doniosłości pragniemy zorganizować szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i regionalnych, odwołujących się do historii i tradycji Oddziału, ale też będących zarówno hołdem złożonym tym, którzy tworzyli ten Oddział, jak i pokazujących naszą stałą aktywność w życiu społecznym i kulturalnym Podhala - mówi Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję