Reklama

Niedziela Lubelska

Dzielą się miłością

Lubelska Caritas od 30 lat niesie duchową i materialną pomoc każdemu człowiekowi, który jest w potrzebie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działania Caritas Archidiecezji Lubelskiej, zarówno na poziomie centrali, jak i parafialnych zespołów oraz szkolnych kół, wypływają z praktycznej realizacji ewangelicznego przykazania miłości. Drużyna Caritas, niosąc pomoc chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom i seniorom, bezdomnym i bezrobotnym, zawsze ma na uwadze słowa Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

– W nich szukamy motywacji i nowych bodźców do jeszcze lepszego dawania siebie, do okazywania miłosierdzia, do dzielenia się miłością. Chcemy być wszędzie tam, gdzie jest człowiek w potrzebie – podkreśla dyrektor ks. Wiesław Kosicki.

Od 1991 r. CAL w swojej dobroczynnej pracy koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź też zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Wśród rozległej działalności można wymienić m.in. organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci oraz prowadzenie domowego hospicjum, ośrodka dla bezdomnych i jadłodajni dla ubogich. Szacuje się, że każdego roku z różnorodnej pomocy korzysta ponad 35 tys. osób. Otrzymują one żywność, odzież, leki, dofinansowanie operacji lub rehabilitacji, dach nad głową, duchowe wsparcie... W codziennej pracy na rzecz człowieka znajdującego się w potrzebie ludzie Caritas przyzywają wstawiennictwa swoich patronów: św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty. Ich życie, z miłością ofiarowane bliźnim, jest inspiracją do podejmowania codziennych zadań, które polegają na szerzeniu oraz praktycznym realizowaniu nauki o miłosierdziu chrześcijańskim. Jak podkreśla ks. Kosicki, wszystkie zadania Caritas wypływają z Chrystusowego przykazania miłości odczytywanego w aktualnej sytuacji Kościoła i w obliczu konkretnych potrzeb ludzi, bez względu na ich wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę czy przekonania polityczne. Od ponad roku nieustannym sprawdzianem z wychodzenia naprzeciw potrzebom wielu osób jest pandemia. Ten egzamin drużyna Caritas, do której należy szerokie grono wolontariuszy i darczyńców, zdaje z wyróżnieniem.

Więcej na www.lublin.caritas.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: abp M. Mokrzycki podziękował Caritas w Polsce za pomoc dla dzieci

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Ukraina

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

W tym roku oazy i Wakacje z Bogiem są bezpłatne dlatego, że otrzymaliśmy dość znaczną pomoc od Caritas Polska dla całej metropolii, dla każdej diecezji na Ukrainie – powiedział KAI metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący episkopatu rzymskokatolickiego tego kraju. Wyraził wdzięczność tej organizacji za udzielone przez nią wsparcie.

„Archidiecezja katowicka wsparła finansowo dzieci archidiecezji lwowskiej i za ten gest solidarności, pomocy i życzliwość bardzo serdecznie pragnę wszystkim podziękować” – podkreślił metropolita lwowski. Zwrócił uwagę, że w tym roku dzięki życzliwości wielu organizacji i diecezji wiele dzieci mogło wyjechać do Polski a także skorzystać z ośrodków wypoczynkowych na Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Młody ksiądz pyta Papieża: Jak przyciągnąć młodych do wiary?

2026-02-21 09:07

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican Media

W jaki sposób młodzi kapłani mogą w dzisiejszym świecie docierać z Ewangelią do młodych, bez zamieniania ewangelizacji w animację, a rozeznania w rozrywkę – o to pytał Leona XIV jeden z młodych księży Diecezji Rzymskiej podczas spotkania z Papieżem w miniony czwartek. Papież wskazał na potrzebę wspólnoty, gdyż młodzi żyją często w samotności, ze smartfonem w dłoni oraz na świadectwo kapłana.

Jeden z młodszych księży podczas spotkania z Papieżem w Auli Pawła VI zadał pytanie o posługę duszpasterską wśród środowisk młodzieżowych. Jak mówił, wśród młodych wyczuwa się wielkie pragnienie zażyłości z Bogiem, jednak ich liczne rany relacyjne i uczuciowe sprawiają, że często kapłani skupiają się bardziej na poziomie emocjonalnym „znieczulając” ich ból poprzez spektakularne wydarzenia, zamiast pomagać młodym wejść w dialog z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś zaprasza do budowania wspólnoty Kościoła i ogłasza plan Synodu Diecezjalnego

2026-02-21 16:45

[ TEMATY ]

kardynał Ryś

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Do wspólnej drogi, do słuchania razem Ducha Świętego, oraz do budowania wspólnoty Kościoła poprzez wzajemne słuchanie siebie zaprosił wiernych archidiecezji krakowskiej kard. Grzegorz Ryś. W liście pasterskim metropolita krakowski zachęca też do "budowania Kościoła wiernych pozostających względem siebie w prawdziwych i żywych relacjach, współodpowiedzialnych, zatroskanych o innych i o jakość kościelnych wspólnot". W liście na Wielki Post metropolita krakowski podzielił się też ramowym planem Synodu Diecezjalnego, który rozpocznie się 14 marca. List będzie czytany w kościołach i kaplicach Archidiecezji Krakowskiej jutro - w niedzielę, 22 lutego.

    W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu zawsze towarzyszymy Jezusowi na pustyni. Albo lepiej: odkrywamy, że to ON towarzyszy NAM na każdej naszej pustyni – więcej: towarzyszy nam na każdym kroku naszej życiowej drogi. Św. Mateusz w swojej Ewangelii konsekwentnie to pokazuje, jak Jezus swoim życiem powiela każdy fragment losu swojego narodu. Rodzi się w skromnym Betlejem jak król Dawid. Potem – wraz Rodzicami – ucieka do Egiptu i znajduje tam ocalenie – jak wieki przed Nim wszyscy synowie Jakuba/Izraela. Potem powraca do Ojczyzny i spędza na pustyni – podobnie jak Żydzi po wyjściu z Egiptu – 40 dni (symbolizujących 40 lat), doświadczając wszystkich „pokus pustyni”:         głodu (pierwsza pokusa);        niewiary, czyli wystawiania Boga na próbę (pokusa druga);        bałwochwalstwa (pokusa trzecia: wszystkie bogactwa świata jak pustynny, złoty cielec).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję