Reklama

Narodowa pielgrzymka do Rzymu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

na jubileusz 25. rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawała II
14-24 maja 2003 r.

14 maja z Sanktuarium Jasnogórskiego wyrusza do Rzymu autokarowa Narodowa Pielgrzymka Archidiecezji Częstochowskiej. Jej celem jest uczczenie w dniu 18 maja 83. rocznicy urodzin i Jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II oraz uczestnictwo w kanonizacji bł. Urszuli Ledóchowskiej i bł. bp. Józefa Pelczara. Bogaty pod względem religijnym program Pielgrzymki umożliwi jej uczestnikom odwiedzenie najpiękniejszych miejsc związanych z historią i kultem Kościoła katolickiego. Rozpoczniemy naszą Pielgrzymkę na Jasnej Górze, aby u tronu Jasnogórskiej Królowej Polski wyprosić wszelkie potrzebne łaski dla Ojca Świętego i dla nas samych. Po drodze do Rzymu odwiedzimy Ołomuniec z relikwiami św. Jana Sarkandra i klasztor Ojców Cystersów w Velehradzie, związany z postaciami Świętych Cyryla i Metodego - apostołów Słowian; pokłonimy się Matce Bożej Zwycięskiej na Kahlenbergu i św. Stefanowi w katedrze wiedeńskiej, relikwiom św. Marka w Wenecji oraz św. Antoniego Padewskiego i św. Łukasza w Padwie. Odwiedzimy renesansową Florencję i średniowieczny Asyż z jego największymi skarbami: Sanktuarium św. Franciszka i bazyliką Matki Bożej Anielskiej. W Rzymie modlić się będziemy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, uczestnicząc w kanonizacji dwóch polskich błogosławionych - Urszuli Ledóchowskiej i bp. Józefa Pelczara. Zwiedzimy najznakomitsze miejsca starożytności rzymskiej i chrześcijańskiej. Udamy się również do polskich żołnierzy na Monte Cassino i do grobu św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano i Sanktuarium Domku Świętej Rodziny w Loreto. W drodze powrotnej odwiedzimy Bratysławę i Nitrę, modląc się u grobu św. Andrzeja Świerada i bł. Benedykta.

Koszt Pielgrzymki ok. 1600 zł. Informacje i zapisy przyjmuje:
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej (42-200 Częstochowa, Al. NMP 54), tel. 0-34 324-10-44 lub 365-12-04

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Tadeusz Reroń

2026-03-14 14:25

Adobe Stock

Kapłan ten zmarł 13 marca 2026 r. w wieku 75 lat życia i 50 lat kapłaństwa.

Ksiądz Tadeusz Stanisław Reroń urodził się 8 maja 1950 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku z rąk bpa Wincentego Urbana i został skierowany jako wikariusz do parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu [1975-1984], a następnie jako wikariusz do katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu [1984- 1985]. W 1985 roku został skierowany na studia specjalistyczne na KUL w zakresie teologii moralnej. Po powrocie ze studiów, w 1989 roku został mianowany duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego (CODA) „Czwórka” we Wrocławiu [1989 -1994]. Z kolei od 1995 roku był duszpasterzem akademickim w CODA „Maciejówka” we Wrocławiu. Pełnił tę posługę do 2000 roku. W kolejnych latach prowadził szeroką działalność duszpastersko - naukową, angażując się także w organizację wydarzeń kościelnych, komisje archidiecezjalne oraz pracę z ludźmi nauki i środowiskiem akademickim. Równolegle rozwijał karierę naukową w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu jako teolog moralista i specjalista w dziedzinie bioetyki, pełniąc funkcje dydaktyczne, kierownicze i naukowe oraz uzyskując habilitację. Jest autorem licznych publikacji naukowych, uczestnikiem międzynarodowych środowisk teologicznych oraz aktywnym członkiem wielu krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Laetare: radość w środku postu. Skąd róż w liturgii?

2026-03-14 08:57

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, przerywa pokutny charakter tego okresu subtelnym znakiem radości. W liturgii pojawia się wówczas rzadko używany kolor różowy, a sama niedziela przypomina o celu wielkopostnej drogi - świętowaniu zmartwychwstania Chrystusa. O teologicznym sensie tej tradycji, jej historii oraz o znakach, które pojawiają się w liturgii tego dnia, opowiada liturgista Dawid Makowski, koordynujący projekt „Z pasji do liturgii”.

IV Niedziela Wielkiego Postu jest jedną z najbardziej charakterystycznych niedziel roku liturgicznego. To właśnie wtedy w liturgii pojawia się rzadki kolor różowy, a sama niedziela nosi nazwę Laetare.
CZYTAJ DALEJ

Uzdrowienia Jezusa tematem marcowego zjazdu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2026-03-15 11:16

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Ekumeniczna Szkoła Biblijna w Łodzi

Ekumeniczna Szkoła Biblijna w Łodzi

Marcowy zjazdu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej rozpoczął się od modlitwy poprowadzonej przez ks. Michała Makulę – proboszcza luterańskiej parafii Świętego Mateusza w Łodzi, przewodniczącego łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Podczas dzisiejszych zajęć słuchacze wysłuchali trzech wykładów nawiązujących do cudów Jezusa zapisanych w Ewangeliach Synoptycznych św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję