Reklama

Olimpiada teologii katolickiej

Wielki finał

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Lublinie w dniach 23-25 marca br. odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody walczyły 123 osoby. Za przygotowanie ostatniego etapu konkursu odpowiadał Wydział do Spraw Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

24 marca zwycięzcy etapów diecezjalnych zmierzyli się z pytaniami związanymi z tematem olimpiady: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. Jury pod przewodnictwem ks. prof. Piotra Tomasika, dziekana Wydziału Teologicznego UKSW, wyłoniło 10 finalistów. Następnego dnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ustna część konkursu rozstrzygnęła o zwycięstwie. Pierwsze miejsce zdobyła Emilia Myrta (diecezja radomska), na kolejnych miejscach znaleźli się: Piotr Leśniak (krakowska), Gabriela Wolak (tarnowska), Zuzanna Kończyk (częstochowska), Anna Siemińska (przemyska), Maciej Stróżycki (poznańska), Krzysztof Mroczek (warszawsko-praska), Jadwiga Kucia (tarnowska), Elżbieta Żochowska (warszawsko-praska) i Żaneta Getter (opolska).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił ks. Tomasik, sensem olimpiady teologii katolickiej jest nie tylko zgłębienie wiedzy, bo teologia to refleksja w obrębie wiary, która ogarnia całego człowieka. – Myślę, że uczestnicy olimpiady, których na etapie szkolnym było aż 16 tys., zdawali sobie sprawę, iż nie tylko o wiedzę chodzi, zwłaszcza w ramach tematu, który został podjęty w związku ze 100-leciem objawień fatimskich – powiedział. Potwierdzeniem tych słów była wypowiedź Emilii Myrty. Zwyciężczyni, uczennica I kl. VI LO w Radomiu, nie kryła radości, że ma już indeks na studia i w jubileuszowym roku będzie mogła pielgrzymować do Fatimy (to jedna z nagród), ale przede wszystkim podkreśliła, że zdobyta wiedza pomoże jej przejść przez życie. – Modlitwa czyni cuda – wyznała wzruszona laureatka. – Sporo się uczyłam do kolejnych etapów olimpiady i z radością odkrywałam, że Matka Boża z Fatimy, która jest uosobieniem nadziei i szczęścia, może nam wyprosić wiele łask u Boga. Dzięki poznaniu orędzia fatimskiego i modlitwie świat może być lepszy, piękniejszy – zwróciła uwagę nastolatka.

Uczestnicy olimpiady wyjechali z Lublina ubogaceni zawartymi przyjaźniami i zapisanym w sercu pięknem wschodniej części ojczyzny. Czas poznania miejsc, z którymi związani byli najwspanialsi ludzie Kościoła XX wieku w Polsce – św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – pomoże im podążać przez życie drogą maryjną, która zawsze prowadzi do Chrystusa. Wielu z nich zapewniło, że weźmie udział w kolejnej olimpiadzie, której finał zaplanowano na kwiecień 2018 r. w Łodzi. W 28. edycji uczestnicy zmierzą się z tematem „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu papieży Benedykta XVI i Franciszka”.

2017-03-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: w pożarze szpitala zginęło co najmniej 14 noworodków

2026-08-27 09:02

[ TEMATY ]

śmierć

Pakistan

noworodki

Vatican Media

Co najmniej 14 noworodków zginęło w wyniku pożaru, który 26 sierpnia wybuchł na jednym z oddziałów szpitala Pakistan Institute of Medical Sciences (PIMS) w Islamabadzie – poinformował UNICEF.

Pernille Ironside, przedstawicielka UNICEF w Pakistanie, złożyła kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom oraz wszystkim osobom dotkniętym tym tragicznym wydarzeniem.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Maryja wybrała Częstochowę

2026-08-26 21:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

26 sierpnia

Maciej Orman/Niedziela

– Maryja wybrała to miejsce i to miasto, aby od pokoleń nie tylko stanowić o jego charakterze, ale by stało się znakiem zjednoczenia z Chrystusem i jedności Polaków – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej hierarcha przewodniczył na szczycie jasnogórskim wieczornej Mszy św. w intencji Częstochowy i metropolii częstochowskiej w dniu jej patronalnego święta.

Witając uczestników Liturgii, o. Bernard Wulczyński, podprzeor Jasnej Góry, przypomniał, że ten dzień przywołuje wielkie dziedzictwo Jasnogórskich Ślubów Narodu. – Słowa przyrzeczeń wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii, wypowiedziane przed laty, dzisiaj wypełniają się w naszym życiu także przez codzienne świadectwo miłości Boga i bliźniego. Nic tak nie przemawia do tych, których dzisiaj tutaj nie ma, jak życie tymi wartościami – podkreślił paulin.
CZYTAJ DALEJ

ME siatkarek - Polska - Niemcy 3:0

Polskie siatkarki wygrały w Stambule z Niemkami 3:0 (25:19, 25:23, 26:24) w swoim czwartym meczu grupy A mistrzostw Europy. Drużyna trenera Stefano Lavariniego pozostaje niepokonana, w ostatnim spotkaniu grupowym w piątek zmierzy się z Turcją.

Polska - Niemcy 3:0 (25:19, 25:23, 26:24)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję