Reklama

XI Światowy Dzień Chorego

Sens cierpienia

Wizyty duszpasterskie biskupów w hospicjach i szpitalach Zielonej Góry, Nowej Soli i Gorzowa Wlkp. oraz wspólna modlitwa z chorymi i niepełnosprawnymi - to niektóre formy obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Spotykający się z chorymi Księża Biskupi wskazywali na sens, jaki może przybrać cierpienie chrześcijanina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjmij pomoc i pomóż innym

Mszę św. w intencji chorych i niepełnosprawnych oraz służby zdrowia w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi sprawował 11 lutego biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Czynny udział w liturgii wzięli chorzy, niepełnosprawni i lekarze. Do Mszy św. służyli ministranci z Ruchu "Wiara i Światło". Przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przynieśli w darach wykonane podczas zajęć obrazy Słoneczniki i Barka. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ofiarowali kalendarz ze zdjęciami ich dzieci, a Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich - świecę symbolizującą czuwanie przy chorych. Wszyscy także odczytywali swoje intencje w modlitwie powszechnej. W Mszy św. wzięła także udział grupa niewidomych z Bytomia Odrzańskiego ze swoim duszpasterzem ks. kan. Tadeuszem Szewczykiem.
- Nie wystarczy ocenić człowieka według jego urody, osiągnięć życiowych czy zdolności intelektualnych - mówił w homilii bp A. Dyczkowski. - Człowiek ma jeszcze większą godność, jej wyrazem jest wylana za niego krew samego Boga. Ksiądz Biskup zwrócił się następnie do chorych, by przez ofiarowane cierpienie stawali się aktywnymi członkami Kościoła. - Będzie to świadectwem, że wy - chorzy nie tylko oczekujecie pomocy, ale także sami potraficie nieść pomoc. Praktycznym wyrazem takiego apostolstwa ma być Księga Świadectw, która powstaje jako wotum chorych na uroczystości tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski. Ksiądz Biskup zachęcał do włączenia się w tę inicjatywę. Przed Mszą św. bp A. Dyczkowski spotkał się z licznie zebranymi chorymi w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego zaś w Hospicjum Stacjonarnym Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze odwiedził wszystkich chorych oraz spotkał się z personelem hospicjum domowego. Księdzu Biskupowi towarzyszyli: ks. Janusz Malski SOdC - diecezjalny duszpasterz chorych, ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz - diecezjalny duszpasterz zdrowia oraz kapelani szpitala: o. Jan Sporniak SVD i o. Zbigniew Sławiński SVD. Księża kapelani odprawili Msze św. oraz udzielili sakramentu chorych.

Uzdrowienie wewnętrzne

W podobnych spotkaniach wzięli udział biskupi pomocniczy. Tego samego dnia bp Paweł Socha spotkał się z chorymi i lekarzami Szpitala Powiatowego w Nowej Soli. Dwugodzinna wizyta u chorych - jak sam przyznał - nie pozwoliła mu niestety spotkać się ze wszystkimi chorymi. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami z dekanatu nowosolskiego odprawił także Mszę św. w intencji chorych w kościele pw. św. Józefa. W liturgię czynnie się włączyli lekarze z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
W homilii Ksiądz Biskup mówił najpierw o genezie Światowego Dnia Chorych i jego związku ze wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes. - W wodzie w Lourdes kapią się chorzy - mówił Ksiądz Biskup. - Wielu z nich odzyskuje zdrowie. Ci zaś, którzy nie odzyskują zdrowia fizycznego, wracają uzdrowieni wewnętrznie. Bp P. Socha wspomniał także o tegorocznych ogólnokościelnych obchodach Światowego Dnia Chorego, które odbywają się w sanktuarium Matki Bożej w Waszyngtonie. Na zakończenie homilii bp P. Socha przypomniał wartość i znaczenie sakramentu chorych: - Kościół udziela namaszczenia chorych jako modlitwy Jezusa Chrystusa razem z Kościołem Świętym w intencji chorego człowieka, którego namaszcza. To namaszczenie ma wieloraki skutek. Po pierwsze - ulżenie w chorobie, aby człowiek chory umiał znosić chorobę z cierpliwością i mocą Bożą. Drugi skutek - jeśli Pan Bóg będzie chciał - to ulga w cierpieniu, a nawet szybkie wyzdrowienie. Podczas Mszy św. bp Paweł Socha udzielił sakramentu chorych licznie zgromadzonym w kościele wiernym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Wszczęto śledztwo w sprawie narażenia Karola Nawrockiego na utratę życia

2026-07-30 08:27

[ TEMATY ]

Świdnica

Prezydent Karol Nawrocki

PAP/Paweł Supernak

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie narażenia Karola Nawrockiego na utratę życia lub zdrowia – przekazali świdniccy śledczy. Chodzi o wydarzenia z kampanii wyborczej z 2025 r., kiedy Nawrocki ubiegał się o stanowisko prezydenta RP.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie narażenia 15 maja 2025 r. w Ząbkowicach Śląskich ówczesnego kandydata na prezydenta RP Karola Nawrockiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – poinformował w komunikacie prokurator okręgowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Marek Rusin.
CZYTAJ DALEJ

50 mln osób to ofiary handlu ludźmi

2026-07-29 17:49

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Vatican Media

W związku ze Światowym Dniem Walki z Handlem Ludźmi Talitha Kum, międzynarodowa sieć życia konsekrowanego przeciwko handlowi ludźmi, założona przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG) i kierowana przez katolickie siostry na całym świecie, opublikowała swój roczny raport za 2025 rok - podaje Vatican News.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), szacuje się, że 50 milionów ludzi na całym świecie żyje w warunkach współczesnego niewolnictwa, a handel ludźmi i związane z nim formy wyzysku generują nielegalne zyski rzędu 236 miliardów dolarów rocznie.
CZYTAJ DALEJ

Sierpniowy kalendarz papieskich celebracji. Gdzie będzie Leon XIV?

2026-07-30 12:19

[ TEMATY ]

kalendarz liturgiczny

Leon XIV

Vatican Media

Msze św. w święto Przemienienia Pańskiego i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Eucharystia w Rimini i kościele Maria Santissima del Lago – Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz celebracji, którym Leon XIV będzie przewodniczył w sierpniu.

Jak pisze Vatican News, w czwartek 6 sierpnia przypada święto Przemienienia Pańskiego. W tym dniu o godz. 10.30 Ojciec Święty odprawi Mszę św. dla uczestników Franciszkańskiego Spotkania Młodych „Go! Franciscan Youth Meeting”. Celebracja eucharystyczna będzie miała miejsce w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Porcjunkuli w Asyżu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję