Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uroczystość odbyła się katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. – Najświętsza Maria Panna jest matką kapłanów. Bądźcie zawsze z Nią w codziennym kontakcie. Proście o radę, mądrość i dary Ducha Świętego – mówił w homilii abp Hoser.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej Kaznodzieja przypomniał, że sakrament kapłaństwa jest namaszczeniem Ducha Świętego, który upodabnia kapłanów do Chrystusa, aby mogli działać w Jego zastępstwie.

Hierarcha omówił też najważniejsze funkcje, jakie księża pełnią w Kościele. A także odniósł się do obecnych wyzwań, które stoją przed duszpasterzami. – Przed wami świat bardzo trudny.

Co 5 lat pojawia się nowa mentalność, nowy typ zachowań – powiedział abp Hoser i zaapelował do kapłanów, aby czytali znaki współczesnych czasów. – Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa, umiejącego znaleźć wszystkie te nisze, do których jesteśmy powołani.

Reklama

W tym kontekście abp Hoser wymienił dzieci, młodzież oraz małżeństwa. Te ostatnie dotyka niespotykany wcześniej kryzys. Hierarcha przypomniał statystki, z których wynika, że co trzecie małżeństwo w naszym kraju rozpada się co – jak powiedział Kaznodzieja – jest tragedią dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci z rozbitych małżeństw.

– Dzisiejsi kapłani zapamiętają, że otrzymali sakrament kapłański w Roku Miłosierdzia. Niech zatem ten rok będzie dla nich inspiracją, bo oni mają to miłosierdzie zalecone, żeby je świadczyli. Bo kapłaństwo jest posługą miłosierdzia do wszystkich, którzy tego miłosierdzia oczekują – podkreślił w homilii abp Hoser.

Razem z ordynariuszem diecezji Mszę św. koncelebrowali: rektor, profesorowie i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz proboszczowie nowo wyświęconych kapłanów.

* * *

Piotr Domański: parafia św. Stanisława BM w Siennicy, diec. warszawsko-praska, lat 24

Marcin Dominiczak: parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie, diec. warszawsko-praska, lat 40

Grzegorz Waldemar Harasim: parafia Opatrzności Bożej w Warszawie, archidiecezja warszawska, lat 29

Sebastian Lis: parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie-Radości, diec. warszawsko-praska, lat 26

Tadeusz Franciszek Siewko: parafia św. Łucji w Warszawie-Rembertowie, diec. warszawsko-praska, lat 26

Dawid Tadeusz Więcek: parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, diec. tarnowska, lat 28

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego

[ TEMATY ]

święcenia

www.diecezja.radom.pl

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego odbyła się dzisiaj w radomskiej katedrze. - Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem - powiedział nowy biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Drogi biskupie Piotrze. Dzisiaj życzymy Tobie, aby na drodze Twojej posługi pasterskiej znalazło się jak najwięcej życzliwych osób podtrzymujących Twoje ręce, by były wzniesione do nieba - mówił bp Tomasik. - Twoje ręce wznoszone do modlitwy – niech będą wspierane modlitwą wiernych, a szczególnie kapłanów. Ręce ukazujące Ewangelię – niech będą wspierane potężnym echem słów Najświętszej Maryi Panny: „Oto ja, niech mi się stanie według Twego słowa” wypowiadanych przez tych, którzy noszą piękne imię „chrześcijanin”. Rozłożone ręce wyrażające zaufanie i życzliwość – niech będą wspierane szczerą współpracą kapłanów i wiernych świeckich. Zmęczone ręce niech doświadczą życzliwości współczesnych Weronik i Szymonów. Ręce ukazujące obiektywny porządek moralny – niech będą wspierane troską kapłanów i wiernych świeckich o poprawne funkcjonowanie sumienia oraz odrzucanie relatywizmu i subiektywizmu moralnego. Ręce zatroskane o budowanie Chrystusowego Kościoła niech doświadczą obecności innych dłoni gotowych podjąć trud współpracy. Niech przez Twoją posługę pasterską jak najwięcej osób powtórzy za Twoim Patronem: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówił ordynariusz radomski.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję