Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Akcje młodych

Niedziela rzeszowska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Paweł Ciupak

Młodzi rozdawali na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”

Młodzi rozdawali na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej co miesiąc odbywają się spotkania cyklu „Deo Profil” przygotowujące młodzież w parafiach w każdym dekanacie. Jest to czas na Eucharystię, adorację, konferencję oraz tzw. celebrację znaku, np. wpisanie imienia do księgi, obmycie wodą święconą itp. Każdego miesiąca w Domu Diecezjalnym Tabor odbywają się spotkania Sztabu ŚDM, który organizuje przygotowania do ŚDM w diecezji i kwestie wyjazdu do Krakowa.

Do końca maja trwają zapisy młodzieży z diecezji rzeszowskiej do wyjazdu na spotkanie do Krakowa. Na chwilę obecną są parafie, gdzie chęć wyjazdu zadeklarowała jedna osoba, ale też i takie, gdzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybiera się pięćdziesiąt osób. By się zapisać, trzeba zgłosić się do księdza w swojej parafii. On za pośrednictwem Internetu wyśle niezbędne dane do Diecezjalnego Centrum ŚDM. Takiego zapisu może dokonać każdy ksiądz również osobiście w Diecezjalnym Centrum ŚDM, które mieści się w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Młodzież z duszpasterzami szuka różnych metod zdobycia pieniędzy na wyjazd do Krakowa, organizując różnego typu akcje. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wolontariusze rejonu strzyżowskiego rozdawali pod kościołem w Strzyżowie „słodkie cegiełki” – kremówki. Chcieli tym samym upamiętnić św. Jana Pawła II, którego rocznica śmierci przypadła dzień wcześniej, ale i w sposób szczególny, jako apostołowie Miłosierdzia, zaznaczyć ważność święta Miłosierdzia Bożego. Podobne akcje miały miejsce w innych parafiach diecezji.

Nie brakuje też ludzi dobrej woli. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle młodzież wsparli członkowie i członkinie Róż Różańcowych, którzy na pakiety dla młodzieży zebrali prawie 10 tys. zł.

Młodzież z diecezji organizuje się nie tylko na zbieranie pieniędzy. Z racji Roku Miłosierdzia podejmuje również akcje, które mają o nim przypominać. W grudniu rozdawała na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”. Zachęcała również do włączenia się w przygotowania do ŚDM i modlitwę za owoce tego spotkania. W marcu rzeszowscy wolontariusze wspólnie z ks. Jakubem Nagim, koordynatorem rejonu rzeszowskiego, odwiedzili pacjentów przebywających w Oddziale Paliatywno-Hospicyjnym przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Był to czas na wspólną modlitwę i rozmowę z chorymi. Podobne akcje były również organizowane przez Młodych Misjonarzy Miłosierdzia z Kolbuszowej oraz przez siostrę Magdalenę Białorudzką z parafii Budziwój.

W centralnych wydarzeniach w Krakowie może wziąć udział nawet 2,5 mln osób. Wcześniej w dniach 20-25 lipca odbędą się tzw. Dni w Diecezji. Swój przyjazd do diecezji rzeszowskiej na ten czas zadeklarowało na ten moment 2123. Dużą liczbę stanowić będą Ukraińcy (ok. 900 osób). Ponad 200 osób będą również liczyć grupy z Francji, Włoch i Niemiec. Obecni będą również wyznawcy obrządku koptyjskiego z Egiptu.

Reklama

Wszyscy pielgrzymi będą zakwaterowani u rodzin. Zgłosiło się ich blisko 2,5 tys. chętnych na przyjęcie 6541 pielgrzymów. W czasie ich pobytu w diecezji posługiwać będzie ok. 400 wolontariuszy.

Główne wydarzenia w diecezji w trakcie ŚDM w diecezji rzeszowskiej będą miały miejsce: 23 lipca – Festiwal Młodych w Hali Podpromie i 25 lipca – Msza Posłania w Parku Papieskim. Wcześniej pielgrzymi będą zwiedzać ciekawe miejsca w diecezji, np. muzea, trasy turystyczne.

Szczegółowe informacje o przygotowaniach są dostępne na stronie: sdmrzeszow.pl .

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: spotkanie diecezjalnych koordynatorów ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Sekcji Wolontariatu ŚDM Kraków 2016

Już prawie 360 tys. osób zarejestrowało się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży - poinformowano podczas zebrania diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Na spotkaniu w Warszawie zostały przekazane najnowsze dane dotyczące przyszłorocznego wydarzenia. Delegaci opowiedzieli o duchowych i organizacyjnych przygotowaniach do Dni w Diecezji poprzedzających spotkanie z papieżem.

- W środę rano zarejestrowanych było 357 tys. osób, w tym 200 tys. spoza Polski - poinformował ks. Andrzej Wojpiuk, koordynator sekcji rejestracji i przyjmowania pielgrzymów. Jednocześnie zastrzegł, że dane zmieniają się szybko. - W ciągu tygodnia liczba zgłoszeń wzrosła o 10 tys. - zauważył ks. Wojpiuk.
CZYTAJ DALEJ

Irak: kard. Sako opuszcza Bagdad i przenosi się do Kurdystanu

2026-04-10 16:12

[ TEMATY ]

Irak

Kard. Sako

Bagdad

@Vatican Media

kard. Louis Raphaël I Sako

kard. Louis Raphaël I Sako

„Moja rezygnacja nie jest końcem świata; jest nowym początkiem, by głębiej i w ciszy przeżywać moją konsekrację oraz służyć z pokorą i dyskretnie” - napisał kard. Louis Raphaël Sako w pożegnalnym orędziu wydanym na rozpoczęte wczoraj w Rzymie obrady Synodu Biskupów Katolickiego Kościoła Chaldejskiego, który wybierze jego następcę. Niespełna 78-letni hierarcha złożył rezygnacje z urzędu patriarchy, którą 10 marca przyjął papież Leon XIV.

Ogłaszając swoją przeprowadzkę z Bagdadu do seminarium w Ankawie na przedmieściach Irbilu, w irackim Kurdystanie, wyraził wdzięczność Bogu za wszystkie łaski, którymi go obdarzył, i za tych, którzy byli mu „szczerze bliscy” podczas jego posługi jako patriarchy w latach 2013-2026. Podziękował również tym, którzy wyrazili zaniepokojenie jego rezygnacją - „patriarchom, kardynałom, biskupom, kapłanom i ludziom wszystkich wyznań”.
CZYTAJ DALEJ

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na modlitwie

2026-04-10 22:59

[ TEMATY ]

Jacek Magiera

PAP/Leszek Szymański

Śp. Jacek Magiera

Śp. Jacek Magiera

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o śmierci Jacka Magiery - drugiego trenera reprezentacji Polski w sztabie selekcjonera Jana Urbana.

Były trener Legii Warszawa i Śląska Wrocław zasłabł podczas porannego treningu w Parku Grabiszyńskim. Wiele osób kojarzyło go nie tylko z ławki trenerskiej, ale także ławki kościelnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję