Reklama

Serwis Seminaryjny

Umiłować mądrość

Niedziela częstochowska 7/2003

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 stycznia obchodzimy wspomnienie liturgiczne wielkiego teologa, kapłana i doktora Kościoła, św. Tomasza z Akwinu. Zgodnie z wieloletnią tradycją, także w tym roku w naszym Seminarium uroczyście obchodzony był dzień Patrona teologii. Po południu w auli Jana Pawła II miał miejsce wykład ks. dr. Jarosława Grabowskiego, wykładowcy teologii ekumenicznej w naszym Seminarium, Istota kultury w teologii św. Tomasza z Akwinu. W spotkaniu uczestniczył abp Stanisław Nowak, księża profesorowie, świeccy wykładowcy Seminarium, księża wychowawcy i wspólnota alumnów.
Ks. Grabowski przedstawił różne poglądy na temat kultury. Tym zagadnieniem zajmował się także w swojej Sumie Teologicznej św. Tomasz z Akwinu. Według Świętego istotą kultury jest doskonalenie natury przez rozum ludzki we współpracy z Bogiem. Każdy człowiek poprzez rozumne działanie ma obowiązek współdziałać z Bogiem w rozwoju kultury.
Po spotkaniu z myślą Doktora Kościoła zebrani uczestniczyli we Mszy św., którą wraz z księżmi profesorami i wychowawcami sprawował Ksiądz Arcybiskup. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał na osobę św. Tomasza, jako wzór dla alumnów. Święty łączył bowiem umiłowanie mądrości z głębokim życiem duchowym. Nazywany jest Doktorem Anielskim, gdyż całe życie dbał o czystość swego serca. Tego bardzo potrzeba także alumnom i kapłanom we współczesnym świecie. Radykalnie i z całą stanowczością należy opowiedzieć się za Chrystusem i odsunąć wszelkie pokusy tego świata. "Niech św. Tomasz będzie Patronem dociekań filozoficznych i teologicznych oraz naszych starań o czystość serca, abyśmy zawsze żyli ewangelicznie i duchowo" - powiedział abp Stanisław Nowak. Na zakończenie życzył alumnom pomyślnego zdawania wszystkich egzaminów i odpoczynku podczas ferii zimowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kujawsko-pomorscy samorządowcy szukają inspiracji w Holandii na... przekształcanie kościołów w restauracje czy kina

2026-07-06 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe Stock

Choć z zewnątrz wygląda jak kościół, od ponad 30 lat pełni zupełnie inną funkcję. Dawna ewangelicka świątynia w Golubiu-Dobrzyniu jest dziś siedzibą Szkoły Podstawowej nr 1 - informuje TVP Bygdgoszcz w swoim materiale.

To jeden z przykładów "adaptacji dawnego kościoła do nowych potrzeb" - jak nazywa to TVP w swoim materiale. O podobnych rozwiązaniach samorządowcy z regionu rozmawiali podczas wizyty w holenderskim Groningen, zorganizowanej na zaproszenie urzędu marszałkowskiego. W ramach projektu REliHE przedstawiciele różnych europejskich regionów wymieniali się "doświadczeniami dotyczącymi ochrony i nowego wykorzystania zabytkowych świątyń"
CZYTAJ DALEJ

Samarytanie z Markowej

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 68-70

[ TEMATY ]

Dodatek specjalny

błogosławiona rodzina Ulmów

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Rodzina Ulmów otworzyła drzwi swojego domu i to „otwarcie” stało się wydarzeniem, które sprawiło, że weszła na wyższy poziom heroicznego praktykowania świętości.

"Kilka miesięcy po tym jak przyszedłem jako prefekt do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wśród pierwszych spraw jakie było mi dane w tej roli analizować, była ta dotycząca męczeństwa małżonków Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich sześciorgiem dziećmi, do których należało dołączyć siódme dziecko, które w tych tragicznych chwilach opuszczało bezpieczne schronienie w łonie matki i przychodziło na światło dzienne".
CZYTAJ DALEJ

Liczba zgłoszonych ataków na chrześcijan w Izraelu podwoiła się

2026-07-07 10:33

[ TEMATY ]

Izrael

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie

Z 44 do 83: liczba zgłoszonych ataków na chrześcijan w Izraelu wzrosła w drugim kwartale 2026 roku niemal dwukrotnie w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami bieżącego roku. W dziesięciu przypadkach doszło do gróźb lub przemocy fizycznej, wynika z najnowszego raportu kwartalnego Religious Freedom Data Center (RFDC - Centrum Danych ds. Wolności Religijnej). Ofiary i świadkowie mogą tam anonimowo zgłaszać akty agresji. W ubiegłym roku organizacja odnotowała na terenie całego Izraela 181 ataków na chrześcijan, z czego 150 miało miejsce w Jerozolimie.

„Nękanie i ataki coraz częściej mają miejsce jawnie w przestrzeni publicznej, a sprawcy nie wahają się przed ich popełnieniem” - czytamy w raporcie. Jako przykład podano m.in. brutalny atak na francuską zakonnicę na obrzeżach Starego Miasta w Jerozolimie, w wyniku którego kobieta odniosła obrażenia głowy. Organizacja obarcza odpowiedzialnością za wzrost przemocy między innymi podżeganie do nienawiści i dezinformację w internecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję