Reklama

Niedziela Podlaska

Symbole ŚDM w diecezji

Niedziela podlaska 34/2015, str. 6

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Joanna Omieciuch

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM przed kościołem

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM
przed kościołem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat sterdyński

Obecność symboli ŚDM w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim w dniach od 4 do 5 lipca stała się dla wiernych z dekanatu sterdyńskiego czasem modlitwy przy krzyżu i ikonie Matki Bożej. Znaki ŚDM przyjechały o godz. 17.30 we wtorek 4 lipca z Sokołowa Podlaskiego. Przed kościołem nastąpiło ich przyjęcie i powitanie, a później poprzez trzy stacje zostały uroczyście wprowadzone do jego wnętrza. Następnie ks. Tomasz Pełszyk dokonał powitania znaków ŚDM i rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza.

W kazaniu Ksiądz Biskup przypomniał m.in. historię symboli ŚDM i wymienił kolejno kraje, które gościły ten wyjątkowy krzyż ŚDM, wykonany w 1950. rocznicę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. W kolejnej części kazania Ksiądz Biskup przypomniał, że inną nazwą Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) jest określenie Matka Boża Śnieżna, która jest wspominana 5 sierpnia na pamiątkę niezwykłego wydarzenia. W 352 r. w upalny sierpniowy dzień spadł na wzgórze eskwilińskie śnieg. W tym właśnie miejscu została wybudowana bazylika Santa Maria Maggiore, gdzie obecnie przechowywany jest obraz Matki Bożej Śnieżnej. Obchody uroczystości Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie mają niezwykłą oprawę, bo na miasto zrzuca się płatki białych róż symbolizujących śnieg – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. odbyła się adoracja krzyża. Modlitwie różańcowej przewodniczył ks. Karol Biegluk – dekanalny koordynator ŚDM w Krakowie w dekanacie sterdyńskim. Czytane przez Wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej rozważania tajemnic bolesnych Różańca dotyczyły odkrywania sensu każdego cierpienia w świetle Chrystusowego krzyża. Apel Jasnogórski i pieśń „Zapada zmrok” odśpiewane w kręgu przez uczestników trzymających się za ręce zakończyły pierwszy dzień peregrynacji w kosowskiej świątyni.

W środę 5 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej, czuwanie przy symbolach ŚDM rozpoczęło się odśpiewaniem o godz. 6.30 Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a później zostały odprawione dwie Msze św. Następnie od godz. 8 czuwanie przy symbolach ŚDM miały kolejno: Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej, służba liturgiczna, Akcja Katolicka i młodzież. O godz. 15 zebrani w kościele odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej czuwali kapłani i wszyscy chętni.

O godz. 17 odbyło się pożegnanie i przekazanie znaków ŚDM do Węgrowa.

Joanna Omieciuch

Dekanat węgrowski

W dniach 5-7 sierpnia w Węgrowie gościliśmy znaki Światowych Dni Młodzieży – ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani oraz krzyż. Peregrynacja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bo Tadeusz Pikus. Drugiego dnia poszczególne parafie z dekanatu miały wyznaczony czas na zorganizowanie adoracji. Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie przygotowała Drogę Krzyżową ulicami miasta. Wzięli w niej udział: proboszcz ks. Romuald Kosk, ks. Radosław Żukowski – asystent parafialnego oddziału KSM, dk. Daniel Plewka, przedstawiciele parafialnych stowarzyszeń, harcerze oraz wierni z całego miasta.

Reklama

Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 20 w węgrowskiej bazylice i ze śpiewem na ustach poszliśmy głosić chwałę Pana i dzielić się radością z Jego bliskości. Podczas Drogi Krzyżowej każdy chętny miał szansę nieść znaki i ofiarować swój wysiłek Chrystusowi. Krzyż jest symbolem miłości Boga do człowieka, dlatego jego bliskość pomaga nam skupić się na tym, co w życiu najważniejsze, pokazuje, że z każdym problemem można sobie poradzić, jeśli tylko prawidłowo się do tego zabierzemy.

Podczas tej wieczornej adoracji poznaliśmy historię Światowych Dni Młodzieży. Rozważania przygotowane na ten dzień zawierały najważniejsze przesłania, które towarzyszyły minionym spotkaniom. To niezwykłe uczucie wiedzieć, że począwszy od 1984 r., kiedy Jan Paweł II przekazał młodzieży krzyż Roku Świętego – symbol ŚDM, aż do teraz możemy brać udział w tym cudownym wydarzeniu, które wzmacnia nas i pomaga nam wytrwać w wierze, nawet wówczas, gdy wymaga to od nas ogromnych starań.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej zatrzymaliśmy się przy klasztorze, gdzie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i wspólnie pomodliliśmy się w intencji papieża Franciszka, młodzieży i naszych rodzin. W czasie wspólnego śpiewu każdy miał szansę ucałować znaki ŚDM, aby móc jeszcze głębiej poczuć obecność Chrystusa, który chce nas zaprosić na to łączące wszystkich Jego wyznawców wydarzenie.

Nazajutrz rano znaki Światowych Dni Młodzieży opuściły Węgrów i zostały przewiezione do dekanatu łochowskiego.

Emilia Skulimowska

Dekanat łochowski

Od piątku 7 sierpnia znaki Światowych Dni Młodzieży pielgrzymowały po dekanacie łochowskim. Nawiedzenie rozpoczęło się od parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, a zakończyło w sobotę 8 sierpnia w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie.

W sobotę 8 sierpnia krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły kolejno wszystkie parafie należące do dekanatu łochowskiego. Wieczorem zaś ponownie zostały przewiezione do parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, gdzie o godz. 18 odprawiona została Msza św., celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa. W słowie Bożym Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na kierunek, jaki człowiek obiera w życiu. Jak wyjaśnił, nie mamy wpływu na to, jak rozpoczynamy nasze życie, ale to od nas zależy, jak je przeżyjemy i którą z dróg wybierzemy. Pojawia się zatem pytanie, czy droga przez nas wybrana wpisuje się w drogę do życia wiecznego, do Chrystusa. Bp Pikus nawiązał także do symboli Światowych Dni Młodzieży, wyjaśniając ich znaczenie i przesłanie, jakie ze sobą niosą. Po Eucharystii kapłani i wierni pożegnali symbole, a te w eskorcie motocyklistów ruszyły w kolejną podróż – tym razem do diecezji warszawsko-praskiej.

Dekanat łochowski był ostatnim przystankiem na mapie diecezji drohiczyńskiej, w którym miało miejsce nawiedzenie znaków Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja symboli w diecezji rozpoczęła się 25 lipca w Ciechanowcu.

Natalia Bala-Gąsecka

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatańcz dla miłosierdzia

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

16 kwietnia zakończy się peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu. Z tej okazji wolontariusze ŚDM zapraszają wszystkich do wspólnego bicia rekordu w tańcu uwielbienia.

- Na zakończenie peregrynacji chcemy wyrazić nasze dziękczynienie i uwielbić Pana Boga tańcem. Chcemy roztańczyć cały Wrocław i w ten sposób przygotować się do Dni w Diecezjach, podczas których również będziemy modlić się tańcem - mówi Magda, wolontariuszka Sekcji Peregrynacji Symboli ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

PILNE: Pożar zabytkowego Spichlerza w Olsztynie k. Częstochowy. Ponad sto lat historii w ogniu

2026-05-29 18:13

[ TEMATY ]

pożar

Archiwum restauracji

W piątkowe popołudnie wybuchł groźny pożar zabytkowego hotelu i restauracji „Spichlerz” w Olsztynie koło Częstochowy. Na miejscu trwa dramatyczna walka strażaków o uratowanie tego niezwykle cennego pomnika staropolskiej architektury drewnianej. Ogień zajął dach budynku.

Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, zgłoszenie o pożarze wpłynęło około godziny 16:45. Płonie około 20 metrów kwadratowych dachu obiektu. Sytuacja jest na tyle poważna, że do walki z żywiołem skierowano natychmiast znaczne siły – na miejscu działa obecnie aż 15 zastępów straży pożarnej. Strażacy robią wszystko, aby ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część drewnianej konstrukcji.
CZYTAJ DALEJ

Od Jasnej Góry po Fatimę. Świat modli się z Leonem XIV

2026-05-30 12:56

[ TEMATY ]

modlitwa

facebook.com/Jasna Góra

Już dziś wieczorem o godz. 19.00 najważniejsze sanktuaria maryjne świata połączą się z Ojcem Świętym w modlitwie różańcowej o pokój. Na papieskie wezwanie odpowiedziały m.in. Jasna Góra, Fatima, Lourdes, Medziugorie, Loreto, Zarwanica na Ukrainie oraz sanktuaria na Filipinach i w Libanie. Z różnych kontynentów popłynie jedna modlitwa o zakończenie wojen, pojednanie narodów i pokój w ludzkich sercach.

W odpowiedzi na liczne konflikty zbrojne, napięcia społeczne i kryzysy humanitarne Leon XIV zaprosił wiernych do wspólnej modlitwy różańcowej o pokój. Papież wraz z wiernymi będzie modlił się w Ogrodach Watykańskich przy grocie Matki Bożej z Lourdes. Na zaproszenie Ojca Świętego we wspólną modlitwę zaangażowały się sanktuaria szczególnie związane z orędziem pokoju oraz modlitwą za narody dotknięte cierpieniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję