Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Seminarium Akademia Sprawiedliwych pt. „Etyka i solidarność”

W rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzoną jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w środę 10 grudnia w Krakowie, w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – w historycznym Domu Jana Długosza – zainaugurowano kolejne Sympozjum Praw Człowieka Akademii Sprawiedliwych.

2025-12-12 23:50

Andrzej Głuc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzeniem otwierającym Sympozjum było Seminarium Akademia Sprawiedliwych pt. „Etyka i solidarność”, poświęcone pamięci ks. prof. Józefa Tischnera i zorganizowane w ramach jubileuszowych obchodów „Roku Księdza Józefa Tischnera”.

Wykład wprowadzający do debaty seminaryjnej wygłosił dr Leopold Zgoda, filozof, etyk, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Akademia Sprawiedliwych, przyjaciel śp. księdza Tischnera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr Zgoda zatytułował swoje wystąpienie „Etyka i solidarność”, co jest oczywistym nawiązaniem do książki ks. Tischnera „Etyka solidarności” (I wyd. 1981). W swoim wystąpieniu przywołał pojęcie „instytucji obywatela”, często używane przez prof. Antoniego Kamińskiego. Obywatel to – jak podkreślił – indywidualny podmiot świadomy swojej odpowiedzialności za wspólnotę, której jest członkiem. Jednak, aby do takiej świadomości dojść, konieczne jest wychowanie do wolności. Wolność – zaznaczył dr Zgoda – to nie dowolność. Nie wszystko, czego człowiek zapragnie, zasługuje na miano wolności. Na przykład matka czuwająca przy dziecku dobrowolnie bierze na siebie wiele ograniczeń, a mimo to nie czuje się tą sytuacją zniewolona.

Reklama

Mówiąc o źródłach „Etyki solidarności”, prelegent wspomniał m. in. o słynnym kazaniu ks. Tischnera na Wawelu w 1980 r. Tischner analizował wówczas sens słowa „solidarność”, odwołując się do ewangelicznego wezwania „jeden drugiego ciężary noście”. Podkreślał, że solidarność rodzi się samorzutnie, z serca, a także, że „zwraca się do wszystkich, a nie przeciw komukolwiek”.

Dr Zgoda przypomniał także krakowskie wykłady etyki prof. Romana Ingardena, których słuchaczami byli zarówno on sam, jak i Tischner. Ingarden powiadał: „w etyce chodzi o to, żeby zaistniało za sprawą człowieka to, co być powinno”. Tischner z kolei, kilka lat po napisaniu „Etyki solidarności”, mówił w jednym z krakowskich kościołów, że „w świecie, w którym ani nauka, ani religia nie są powszechnie podzielane, tylko uniwersalna etyka może być aksjologicznym fundamentem społeczeństwa”.

Po wysłuchaniu wykładu dr. Leopolda Zgody odbyła się debata seminaryjna, która będzie kontynuowana w ramach prac programowych Polskiego Towarzystwa Naukowego Akademia Sprawiedliwych.

Organizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Naukowe Akademia Sprawiedliwych, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

2025-11-29 08:23

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

MK

Co gdyby znany z dzieciństwa czekoladkowy Kalendarz Adwentowy przenieść w sferę duchową?
Portal niedziela.pl oraz Niezbędnik Katolika na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy.
Kalendarz Adwentowy to cykl rekolekcyjny, w którym każdego dnia, odkrywając kolejne okienko kalendarza, będziecie odkrywać nowe materiały pomocne w duchowym wzroście.
Oprócz tego każdego dnia będzie czekało na Was: słowo dnia, refleksja, wyzwanie i modlitwa.
Całość ubogaci rozważanie ks. Krzysztofa Młotka.
Przeżyjmy ten wyjątkowy czas razem.
Niech to będzie nowy początek!

1 30 listopada 2 1 grudnia 3 2 grudnia 4 3 grudnia 5 4 grudnia 6 5 grudnia 7 6 grudnia 8 7 grudnia 9 8 grudnia 10 9 grudnia 11 10 grudnia 12 11 grudnia 13 12 grudnia 14 13 grudnia 15 14 grudnia 16 15 grudnia 17 16 grudnia 18 17 grudnia 19 18 grudnia 20 19 grudnia 20 grudnia 22 23 24 25 Promuj akcję na swojej stronie internetowej
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono 5 dekretów, w tym dwa do beatyfikacji

2025-12-18 14:04

[ TEMATY ]

Watykan

beatyfikacja

Adobe Stock

Podczas audiencji udzielone kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii do spraw Kanonizacyjnych, papież upoważnił tę dykasterię do ogłoszenia pięciu dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu (do beatyfikacji), jeden męczeństwa (także do beatyfikacji), natomiast trzy heroiczności cnót - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnego Sługi Bożego Henryka Ernesta Shawa, wiernego świeckiego i ojca rodziny, urodzonego 26 lutego 1921 r. w Paryżu (Francja) i zmarłego 27 sierpnia 1962 r. w Buenos Aires (Argentyna);
CZYTAJ DALEJ

O. Pasolini: trzeba wyruszyć w drogę, by spotkać Boga

2025-12-19 17:03

[ TEMATY ]

Watykan

adwent

cykl adwentowy

O. Pasolini

@VATICAN MEDIA

Była to trzecia, ostatnia, medytacja o. Pasoliniego w tym Adwencie

Była to trzecia, ostatnia, medytacja o. Pasoliniego w tym Adwencie

O potrzebie wyjścia z utartych schematów, gotowości na spotkanie i zmiany perspektywy w misji Kościoła mówił kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFMCap. Trzeciej medytacji adwentowej w Auli Pawła VI wysłuchał także Papież Leon XIV.

Tematem rozważania była „powszechność zbawienia”, rozumiana jako zaproszenie do przyjęcia Chrystusa jako „światła, które należy przyjąć, poszerzyć i ofiarować światu”. Jak podkreślił kaznodzieja, Chrystus jest „światłem prawdziwym”, zdolnym „oświetlić, wyjaśnić i ukierunkować całą złożoność ludzkiego doświadczenia”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję