Reklama

Kościół

„Nie mówić o Panu Bogu, to jest obciach” – Rafał Patyra o sile wiary

Rafał Patyra, znany dziennikarz, obecnie związany z TV Republika, nie ukrywa swojej głębokiej wiary. W swoich publicznych wypowiedziach stanowczo podkreśla, że otwarte mówienie o Bogu jest w dzisiejszych czasach nie tylko wyrazem odwagi, ale przede wszystkim koniecznością. Dziennikarz dla portalu niedziela.pl dzieli się swoim osobistym doświadczeniem, w którym zerwanie z „luźnymi” relacjami z Bogiem odmieniło jego życie.

2025-12-05 21:39

[ TEMATY ]

świadectwa

Rafał Patyra

Red.

Rafał Patyra

Rafał Patyra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rafał Patyra jest jednym z tych medialnych głosów, które z pełną świadomością i bez wstydu przyznają się do Chrystusa. W przeciwieństwie do powszechnego trendu sprowadzania wiary do sfery całkowicie prywatnej, dziennikarz zachęca do publicznego świadectwa, nazywając milczenie o Bogu... obciachem.

Koniec z „luźnymi relacjami”

Kluczowym elementem świadectwa Rafała Patyry jest radykalna zmiana jego własnego życia. Przyznaje, że moment, w którym żył bez głębszej relacji z Bogiem, był okresem ciemności, mimo pozornego sukcesu zawodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ja uważam, że ten, kto nie mówi o Panu Bogu, to obciach. Naprawdę! nie mówić o Panu Bogu, to jest obciach. Opieram to na własnym doświadczeniu. Ciemno szedłem tą doliną, dopóki z Panem Bogiem relacje były luźne i lekkie” – mówi Rafał Patyra.

Podziel się cytatem

Dziennikarz podkreśla, że zacieśnienie tej relacji nie było jego własną, ale Bożą inicjatywą, która wiązała się z oczyszczeniem życia z tego, co przeszkadzało w dawaniu świadectwa.

Bóg zabrał strach i niepokój

Zdaniem Patyry, autentyczna relacja z Bogiem jest lekarstwem na lęki i poczucie osamotnienia, które często dotyka współczesnych ludzi.

„Pan Bóg zabrał mi te wszystkie rzeczy, które wcześniej przeszkadzały mi o Bogu mówić. Zabrał mi niepokój, zabrał mi strach, zabrał mi... to takie przekonanie, że jestem jakąś wyobcowaną jednostką społeczną. Wszystko znika, wtedy, kiedy z Nim będziemy tworzyli lepsze relacje” – wyjaśnia dziennikarz.

Podziel się cytatem

Podkreśla, że opinia ludzi, którzy „wyśmiewają na ulicy” lub twierdzą, że Bóg jest przeżytkiem, przestaje mieć znaczenie w obliczu relacji z Wszechmogącym.

Relacja z Bogiem ponad opinię świata

Dziennikarz zwraca także uwagę na kwestię środowiska i konieczności otaczania się ludźmi, dla których wiara jest naturalnym elementem życia. Apeluje o budowanie relacji, w których Bóg jest akceptowany jako „jeden z członków zgromadzenia”.

„Warto także zwracać uwagę na to, z kim obcujemy... i tworzyć sobie takie siatki koleżeńskie, w których mówienie o Bogu będzie czymś naturalnym, a Bóg będzie jednym z członków tego zgromadzenia” – dodaje.

Podziel się cytatem

Dziennikarz konkluduje, że trzymanie się „zdrowej relacji” z Bogiem jest najlepszą gwarancją tego, że nikt nie będzie się wstydził o Nim wspominać i do Niego się uciekać.

Oceń: +39 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rafał Patyra: zmieniłem swoje życie dzięki Bogu

[ TEMATY ]

Rafał Patyra

Materiały prasowe

Wezwanie Boga o pomoc było kulminacyjnym momentem w życiu znanego prezentera telewizyjnego Rafała Patyry. Mówił o tym w trakcie wydarzenia ewangelizacyjnego, które odbyło się 4 sierpnia w parafii św. Aleksego w Przedborzu, w diecezji radomskiej. Razem ze swoją żoną Joanną podzielił się świadectwem swojego życia. Nie brakowało wątków bardzo osobistych, związanych ze zdradą żony.

Rafał Patyra mówił, że kryzys zaczął mieć miejsce z chwilą rozpoczęcia pracy w mediach, że świat telewizji i show biznesu zaczął go wciągać. Stał się pracoholikiem. Chciał w ten sposób przebywać poza domem, aby unikać napięć, kłótni i braku zrozumienia. Pojawił się też romans. - Dzisiaj jestem pewien, że uratowała mnie wiara, którą wyniosłem z rodzinnego domu. Towarzyszyła mi świadomość, że brakowało mi sakramentów. Gdyby nie to, pewnie bym machnął ręką i wyprowadził się z domu - mówił dziennikarz.
CZYTAJ DALEJ

Złapani w sieć

2025-12-09 11:49

Niedziela Ogólnopolska 50/2025, str. 12-15

[ TEMATY ]

internet

Adobe Stock

Początki są niewinne – kilka minut dziennie na TikToku, Instagramie... i nagle nakręca się spirala uzależnienia. Tymczasem ciągłe scrollowanie może mieć konsekwencje dla funkcjonowania mózgu i negatywnie wpływać na stan psychiczny, na co szczególnie narażone są nastolatki.

Raport „Dobre i złe wiadomości – życie online i offline a zdrowie psychiczne polskich nastolatków”, przygotowany przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i opublikowany 19 listopada 2025 r., rzuca światło na aktywność w sieci młodych ludzi, a także na ich dobrostan psychiczny. Technologia, która miała być jedynie narzędziem, stała się przestrzenią, w której młodzi żyją, budują tożsamość, radzą sobie z presją rówieśniczą i wieloma nieuczciwymi i ukrytymi mechanizmami samych platform. Obraz wyłaniający się z badania jest alarmujący: zdrowie psychiczne polskiej młodzieży stoi w obliczu poważnego kryzysu, który ma swoje silne odzwierciedlenie w sferze cyfrowej, szczególnie w kontekście narastających zagrożeń. Zjawiska problematyczne rosną wraz z wiekiem, szczególnie wśród dziewcząt.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria - #11 - Modlitwa od serca

2025-12-10 12:18

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia jedenastego odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 11 - Modlitwa od serca
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję