Reklama

Kościół

Kard. Nycz na stulecie Archidiecezji Katowickiej: Śląsk dał Polsce świadectwo wiary i społecznego zaangażowania

Centralnym punktem obchodów stulecia Archidiecezji Katowickiej była uroczysta Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, której przewodniczył legat papieski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii kardynał przedstawił papieskie przesłanie na jubileusz, podkreślił historyczne znaczenie Kościoła na Śląsku oraz wezwał do obrony chrześcijańskiej tożsamości w obliczu współczesnych wyzwań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza święta celebrowana była z udziałem biskupów podczas 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedziła ją uroczysta procesja, podczas której poświęcono figurę św. Jacka. Pomnik stanie na kolumnie w odnowionych ogrodach kurialnych.

Papieskie przesłanie: rodzina, ewangelizacja i sprawiedliwość społeczna

Kardynał Nycz rozpoczął od przekazania pozdrowień od Ojca Świętego, podkreślając, że Stolica Apostolska w specjalnym liście apostolskim wskazała kluczowe etapy dla archidiecezji. Przypomniał dwie historyczne bulle: Piusa XI, który w 1925 r. ustanowił diecezję katowicką, oraz Jana Pawła II, który w 1992 r. podniósł ją do rangi metropolii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Papież prosi, abyśmy w tym jubileuszowym roku dali świadectwo nadziei, światła i życia” – mówił kardynał. Zaakcentował szczególną rolę Śląska w głoszeniu nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza w Piekarach Śląskich, gdzie od lat kładzie się nacisk na sprawiedliwość i miłość społeczną.

„Ewangelia musi być głoszona pilnie, szczególnie w rodzinach, które są fundamentem wiary” – kontynuował, cytując Tertuliana z III wieku: „Ludzie chrześcijanami stają się, ale się nie rodzą. Stają się w rodzinie”. Zaapelował, by przypominać tę prawdę nie tylko rodzinom, ale także samorządom i państwu.

Korzenie sięgające Chrztu Polski i heroizm w czasach próby

Reklama

Kardynał Nycz przypomniał, że chrześcijaństwo na Śląsku ma korzenie sięgające roku 1000 i diecezji krakowskiej oraz wrocławskiej. Podkreślił jednak, że prawdziwym fundamentem jest wiara w Chrystusa, który powiedział: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”.

„Tak jak drzewo bez korzenia usycha, tak oderwanie od chrześcijańskiej tożsamości prowadzi do duchowego zaniku” – mówił kardynał Nycz. Wskazał na heroizm XIX-wiecznych śląskich katolików, którzy w czasach industrializacji i antykościelnego „Kulturkampfu” nie porzucili wiary, w przeciwieństwie do robotników w innych częściach Europy.

„To dzięki Kościołowi powstały tu szkoły, szpitale, ochronki i zalążki Caritas” – przypomniał, dodając, że ówczesne relacje z protestantami były również pierwszymi krokami ku ekumenizmowi.

Od diecezji do metropolii: wierność w czasach prześladowań

Kardynał szczegółowo opowiedział o powstaniu diecezji katowickiej w 1925 r., podkreślając jej rolę w odradzającej się Polsce. Wspomniał pierwszych biskupów – Augusta Hlonda, Arkadiusza Lisieckiego i Stanisława Adamskiego – którzy angażowali się w obronę praw robotników i budowanie społeczeństwa opartego na katolickiej nauce społecznej.

„W czasach nazistowskiej okupacji diecezja dała Kościołowi męczenników: błogosławionych ks. Emila Szramka, ks. Józefa Czempiela i ks. Jana Machę” – mówił. Wspomniał też o prześladowaniach komunistycznych, gdy biskupi katowiccy byli usuwani z diecezji za obronę katechizacji.

Reklama

„Paradoksalnie ich przesłanie jest dziś znów aktualne w debatach o miejscu religii w szkole” – zauważył. Wymienił również ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Ruchu Światło-Życie, oraz rolę Kościoła śląskiego w czasach „Solidarności”.

Współczesne wyzwania: rewolucja technologiczna i nowa ewangelizacja

Nawiązując do wizyty Jana Pawła II w Katowicach w 1983 r., kardynał przypomniał jego „wielką katechezę społeczną” oraz nadanie archidiecezji wezwania „Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” w Litanii Loretańskiej.

„Dziś, gdy Papież Leon XIV nawiązuje do «Rerum Novarum», nauka społeczna Kościoła znów jest kluczowa” – mówił. Podkreślił, że rewolucja technologiczna i sztuczna inteligencja stawiają przed Kościołem nowe wyzwania.

„Nie tylko robotnicy, ale wszyscy ludzie pracy – fizycznej i umysłowej – potrzebują dziś ewangelizacji” – zaapelował.

Na zakończenie Mszy, zgodnie z życzeniem Papieża, kardynał udzielił wiernym apostolskiego błogosławieństwa.

2025-06-11 21:10

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn: Jan Paweł II był „dobrym pasterzem dla całego świata”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

100‑lecie

100. rocznica urodzin JPII

#100JP2

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Jan Paweł II był „z pewnością jednym z największych papieży”: człowiek z kraju rządzonego przez komunistów, z kraju słowiańskiego, pierwszy papież słowiański, pierwszy Polak na tronie papieskim. Podkreślił to arcybiskup Wiednia w obszernym i bardzo osobistym wywiadzie dla tygodnika „Der Sonntag” archidiecezji wiedeńskiej z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Wojtyły, która przypada 18 maja. W czasie swego długiego, ponad 26-letniego pontyfikatu, Jan Paweł II w znacznym stopniu przyczynił się do upadku komunizmu, otworzył Kościół katolicki na inne religie, zwłaszcza na judaizm oraz poprzez liczne podróże apostolskie stał się „pasterzem dla całego świata”.

"Pierwszy słowiański papież, który przyszedł na świat 18 maja przed stu laty, miał wielki wpływ na lata mojej aktywnej posługi w Kościele", przyznał kard. Schönborn. W chwili rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II był 33-letnim profesorem teologii, a w chwili jego śmierci w 2005 roku miał 60 lat i był członkiem Kolegium Kardynalskiego. Kardynał ciągle żywo w pamięci nosi „najbardziej fascynującą spośród ponad setki podróży zagranicznych” papieża – pierwszej wizyty w jego ojczyźnie w 1979 roku. Ta wizyta nieprzypadkowo została nazwana w filmie dokumentarnym jako „Nine Days that changed the world” (Dziewięć dni, które odmieniły świat). Jego słów dodających otuchy słuchały miliony Polaków, którzy czerpali z tego „siły do przemian”. „Niewątpliwie był to powód, dlaczego Moskwa zdecydowała, że ten człowiek musi odejść, bo jest zagrożeniem dla systemu komunistycznego” - przyznał metropolita Wiednia. Zaznaczył, że jednak zmiana okazała się „nie do powstrzymania”.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Gwiazda, która odsłania serce

2025-12-14 20:27

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Karol Porwich/Niedziela

• Lb 24, 2-7. 15-17a • Mt 21, 23-27
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Gwiazda, która odsłania serce

2025-12-14 20:27

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Karol Porwich/Niedziela

• Lb 24, 2-7. 15-17a • Mt 21, 23-27
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję